Vozy na LPG a CNG

Přeskočit na navigaci

Vozy na CNG

Škoda Citigo

ŠKODA Citigo CNG prokazuje, že je schopna poskytovat mobilitu mimořádně šetrnou k životnímu prostředí. Právě v hustě obydlených oblastech metropolí jsou důležité především co nejnižší hodnoty zátěže způsobené jemnými prachovými částicemi. Efektivní koncepcí minivozu s pohonem na zemní plyn vytyčila značka ŠKODA tímto městským vozem zcela novou cestu. U tohoto vozu jsou udávány emise CO2 ve výši 79 gramů na jeden kilometr. Tak nízká hodnota je možná díky palivu, kterým je zemní plyn, a díky technologii ŠKODA Green tec, která zahrnuje systém start-stop, rekuperaci brzdné energie a pneumatiky s optimalizovaným valivým odporem. Tento městský vůz s výkonem 50 kW (68 PS) spotřebuje pouhých 2,9 kg, resp. 4,4 m3 zemního plynu na 100 km. Plattner ale chce dosáhnout ještě nižší hodnoty - a na své 2.700 kilometrů dlouhé cestě z italské Vicenzy do švédského hlavního města Stockholmu se již dostal na nižší hodnotu, než činí propočtená normovaná spotřeba modelu ŠKODA Citigo CNG. 

Škoda Citigo CNG

Volkswagen Golf Variant

Čtyřválcový motor modelu Golf Variant TGI BlueMotion o výkonu 81 kW/110 k spaluje jak zemní plyn, tak benzin. Díky přeplňování a přizpůsobení motoru plynnému palivu lze využít vysoké oktanové číslo 130 (stanovené výzkumnou metodou) velmi čistého zemního plynu. Výsledkem je mimořádně úsporný pohon s extrémně nízkou spotřebou 3,5 kg CNG/100 km a emisemi CO2 pouhých 95 g/km. Náklady na palivo pro ujetí vzdálenosti 100 kilometrů tedy činí pouhých 89 Kč (při průměrné ceně zemního plynu 25,40 Kč/kg na 47 veřejných plnicích stanicích CNG v České republice k 1.8.2013; zdroj: www.cng.cz).

Golf a právě představený Golf Variant jsou první dva vozy s pohonem na zemní plyn postavené na základě nové modulární platformy MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Modely jsou od začátku koncipovány nejen pro konvenční motory, ale i pro všechny další nově vyvíjené řady agregátů s modulární konstrukcí, od hybridních systémů a pohonu na zemní plyn až po komponenty čistě elektrického pohonu.

Motory na zemní plyn mají o 25 procent nižší emise CO2 než srovnatelné motory na benzin. Použitím bioplynu lze emise CO2 snížit dokonce o 80 procent. Například v Německu se bioplyn prodává již dnes na 177 plnicích stanicích CNG a průměrný podíl bioplynu na prodeji zemního plynu jako paliva činí 20 procent.

Přechod na vozidlo poháněné zemním plynem není v současnosti spojen s žádnými ústupky - ani v oblasti komfortu, výkonu nebo z důvodu krátkého dojezdu. V Německu lze doplnit nádrže na zemní plyn na 920 místech, v České republice je v provozu již 47 plnicích stanic CNG. Sériová nádrž na benzin prodlužuje celkový dojezd na téměř 1400 kilometrů. Při provozu na zemní plyn lze ujet vzdálenost přibližně 430 kilometrů - a to mimořádně hospodárně, protože náklady na palivo činí přibližně pouhých 89 Kč na 100 kilometrů.

Ekologické vlastnosti pohonu na zemní plyn byly mnohokrát potvrzeny různými oceněními. Například eco up! se stal v letech 2012 a 2013 "celkovým vítězem" v žebříčku ekologických automobilů sestavovaném autoklubem VCD. Up! s pohonem na zemní plyn byl zároveň vyznamenán ekologickou cenou ACV mobil. Passat TSI EcoFuel je rovněž úspěšným modelem s pohonem na zemní plyn a může se pochlubit oceněními, jako je "Žlutý anděl 2012" v kategorii "Auto budoucnosti" nebo prestižní pětihvězdičkové ocenění v testu ADAC EcoTest.

Zemní plyn je společně s elektrickou mobilitou jedním ze zásadních pilířů pro realizaci alternativních konceptů pohonu v rámci celokoncernové strategie v oblastech pohonu a paliv. Volkswagen je o přednostech zemního plynu přesvědčen. V současnosti je to jediný alternativní pohon, který je technicky vyzrálý a ekonomicky realizovatelný ve velkých výrobních počtech a bez větších omezení přináší velké snížení emisí CO2.

Volkswagen Golf Variant CNG

Volkswagen up!

Volkswagen rozšiřuje svou úspěšnou rodinu modelů na CNG o nejmenšího zástupce s názvem eco up!. Sympatický malý automobil se čtyřmi plnohodnotnými sedadly nabízí stejné potěšení z jízdy i praktickou využitelnost jako modely up! spalující benzin, a to s bezkonkurenčně nízkými provozními náklady, které se podařilo stlačit na pouhých 0,72 Kč/km. Cena nového modelu eco up! s prostředním stupněm výbavy Move up! činí po uplatnění "modrého bonusu" 259 900 Kč.

 - Rekordman v provozních nákladech se spotřebou CNG 2,9 kg/100 km
 - Plnohodnotný čtyřmístný automobil s dojezdem 600 km
 - Cena na českém trhu již od 259 900 Kč s výbavou Move up!
 - Modrý bonus Volkswagen pro všechny osobní vozy na CNG

Volkswagen patří mezi průkopníky pohonu na zemní plyn, a to jak u osobních, tak i u užitkových vozů. Aktuálně nabízené modely Touran TSI EcoFuel, Passat TSI EcoFuel proto využívají veškeré přednosti zemního plynu jako paliva pro pohon automobilů. Nyní se do této společnosti zařadil také nový Volkswagen eco up!, který patří mezi nejekologičtější a nejčistější vozy na světě.

Rekordně nízká hodnota emisí CO2 nového modelu eco up!, pouhých 79 g/km, je dobrou zprávou nejen pro životní prostředí, ale i pro finanční rozpočet provozovatele, protože podobně nízká je přirozeně také kombinovaná hodnota spotřeby paliva - jen 2,9 kg/100 km. Náklady na palivo pro ujetí vzdálenosti 100 kilometrů tedy činí pouhých 72 Kč (při průměrné ceně zemního plynu 24,90 Kč/kg na 40 veřejných plnicích stanicích CNG v České republice k 1. 11. 2012).

Verze eco up! vděčí za svoji hospodárnost nově vyvinutému tříválci 1,0 litru (EA211) v úpravě EcoFuel, jemuž dopomáhá k ještě větší účinnosti sériově dodávaný paket BlueMotion Technology, který obsahuje systém start-stop, dobíjení akumulátoru rekuperací kinetické energie, 14" kola s pneumatikami 175/65 R 14 se sníženým valivým odporem a o 15 mm sníženou světlou výšku karoserie. Kultivovaná jednotka je vyladěna na nejvyšší výkon 50 kW (68 k) při 6200 min-1 a maximální točivý moment 90 N.m, který je k dispozici mezi 3000 a 4300 min-1. Temperamentní tříválec umožňuje malému vozu zrychlit z klidu na 100 km/h za 15,8 sekundy a jet nejvyšší rychlostí 168 km/h. V porovnání s verzemi na benzin byl kompresní poměr zvýšen z 10,5:1 na 11,5:1. Ventily a sedla ventilů jsou navíc zesíleny, aby odolávaly většímu zatížení při spalování zemního plynu. Do sacího potrubí jsou integrovány samostatné ventily z ušlechtilé oceli pro vhánění zemního plynu do proudu nasávaného vzduchu.

Vzhledem k tomu, že byl celý systém EcoFuel integrován do struktury vozidla, získá zákazník, který se rozhodne pro eco up!, plnohodnotný čtyřmístný automobil s vysokou užitnou hodnotou. Obě nádrže na zemní plyn jsou umístěny pod podlahou v blízkosti zadní nápravy. Jejich celková kapacita na 72 litrů, resp. 11 kg CNG vystačí k ujetí 380 km. Vůz koncipovaný primárně k provozu na zemní plyn je vybaven rovněž rezervní nádrží na 10 litrů benzinu, která prodlužuje akční rádius vozu o dalších 220 km. Celkový dojezd vozu bez zastávky na plnicí, resp. čerpací stanici činí tedy 600 km.

Výbava této pozoruhodné novinky s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG = Compressed Natural Gas, stlačený zemní plyn) odpovídá linii Move up!, takže její základní ceníková cena 269 900 Kč, kterou tzv. "modrý bonus" snižuje o 10 000 Kč při včasném objednání modelu eco up! do konce roku 2012, zahrnuje mimo jiné čelní a boční airbagy, stabilizační systém ESP s ABS, brzdovým asistentem, ASR, EBV a MSR, dále centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání oken vpředu, výškově nastavitelný volant i sedadlo řidiče a elektromechanický posilovač řízení.

Již zmíněný "modrý bonus" se vztahuje nejen na nový eco up!, ale na kompletní nabídku modelů Volkswagen na CNG. Ceny nového modelu eco up! začínají po uplatnění modrého bonusu na částce 259 900 Kč, zatímco velkoprostorový Touran 1.4 TSI Eco Fuel lze pořídit se zvýhodněním 20 000 Kč a u oblíbeného manažerského vozu Passat s motorem 1.4 TSI Eco Fuel ušetří zákazník 30 000 Kč. Modrý bonus platí pro všechny vozy Volkswagen poháněné motorem na stlačený zemní plyn a objednané do konce roku 2012.

Ještě před vstupem na český trh získal nový model eco up! prestižní ekologické ocenění ACVmobil Umweltpreis 2012 od německého autoklubu Automobilclub Verkehr (ACV) Deutschland. O této volbě rozhodli svými hlasy čtenáři autoklubového magazínu, kteří měli letos na výběr deset vozidel s nejrůznějšími druhy ekologického pohonu. Pro eco up! je to již druhé ocenění během krátké doby. Koncem srpna se stal eco up! nejekologičtějším vozem 2012/2013 podle ekologického žebříčku německého autoklubu VCD (Verkehrsclub Deutschland).