Audi zavádí do sériové výroby technologii lakování OFLA

Revoluce v dvoubarevném lakování vozu.

Audi lakování OFLA

Nová metoda umožňuje kontrastní lakování v jediném procesu 

Audi zavádí do sériové výroby ekologickou a nákladově efektivní technologii lakování OFLA (Oversprayfreie Lackieren), díky níž mohou být nyní v rámci jediného lakovacího procesu naneseny dvě různé barvy. Nová metoda nalézá poprvé uplatnění při výrobě speciálních edicí „edition one“ v roce 2019 modernizovaných modelů A4 Limuzína* a A5 Coupé. Zákazník v tomto případě obdrží na přání střechu v odstínu černá Brilliant. Audi je prvním výrobcem automobilů na světě, který používá tuto ekologickou technologii v sériové výrobě.

Dvoubarevná lakování byla dosud realizována dvěma lakovacími procesy, po předchozím nanesení ochranné fólie na plochy, které se příslušnou barvou nelakovaly. Technologie OFLA představuje revoluci výše uvedeného procesu, který je velmi zdlouhavý a náročný na spotřebu materiálu. Velmi precizní měřicí zařízení, vedené robotem, změří laserový svar mezi střechou a rámem bočních stěn vozidla. Speciální lakovací nástroj následně nanáší na karoserii černý lak, vyvinutý speciálně pro tento proces, a to v pruzích, s milimetrovou přesností, aniž by hrozilo, že budou okolní plochy zasaženy rozprašovanou barvou. Díky precizní návaznosti tenkých barevných pruhů vznikne kontrastní lakování – v jednom jediném procesu, který šetří čas i náklady a je ekologický.

Audi A4 Limuzína a A5 Coupé jako „edition one“ s černou střechou 

Značka Audi intenzivně testovala novou metodu lakování od jara 2018 a postupně ji zdokonalila pro zavedení do sériové výroby. Kontrastní lakování s černou střechou jsou v sériové výrobě možná od léta 2019. Technologie OFLA snižuje nejen spotřebu laku, ale také eliminuje dosud nezbytný materiál pro přelepování. Audi tak šetří suroviny a současně rozšiřuje nabídku individualizace pro své zákazníky. Model Audi A4 Limuzína „edition one“ s černou střechou je nabízen ve třech barevných odstínech – metalický lak šedá Terra, perleťový lak šedá Daytona a šedá Quantum. Audi A5 Coupé „edition one“ je k dispozici s barvami karoserie šedá Quantum, perleťový lak šedá Daytona a metalický lak zelená Distrikt.

Audi s lakováním OFLA

Zdroj: Tisková zpráva Audi