CUPRA Formentor odhaluje svou podobu

Světová premiéra modelu CUPRA Formentor

  • Formentor je prvním modelem vyvinutým exkluzivně pro značku CUPRA a nejvíce emocionálním členem její produktové řady 
  • CUPRA Formentor kombinuje okouzlující design, vysokovýkonné pohony a skvělou praktičnost v karoserii crossoveru 
  • Formentor stanovuje svou sofistikovaností a sportovností nová měřítka mezi modely CUPRA 
  • CUPRA Formentor nabídne široký výběr pohonů včetně vrcholné verze o výkonu 310 k a vysokovýkonného externě nabíjitelného hybridního pohonu s výkonem 245 k 
  • První vozy budou zákazníkům předány v posledním čtvrtletí roku 2020 

CUPRA Formentor - první model vyvinutý výhradně touto značkou

Vysokovýkonný crossover kombinuje specifickou DNA značky a je navržen a zkonstruován pro budoucnost. Výsledkem je ikonický model, který kombinuje sofistikovanost, inovace a nezapomenutelné zážitky z intuitivní a dynamické jízdy. CUPRA Formentor nabízí v neuvěřitelně dynamicky rostoucím segmentu crossoverů přednosti sportovního vozu s kvalitami SUV, přičemž vychází z tradic značky CUPRA.

„CUPRA Formentor je na naší cestě velkým krokem, který činí značku CUPRA pro milovníky automobilů ještě atraktivnější. CUPRA Formentor je opravdu výjimečným vozem pro výjimečné lidi díky svému fascinujícímu designu a vysokovýkonným motorům včetně externě nabíjitelného hybridního pohonu,“ říká Wayne Griffiths, předseda představenstva značky CUPRA. 

VNĚJŠÍ DESIGN: esence značky CUPRA

Model CUPRA Formentor, první vůz exkluzivně navržený a zkonstruovaný pro značku CUPRA, je pojmenován po nejkrásnějším a nejdivočejším mysu na španělském ostrově Mallorca, jenž je součástí Baleárských ostrovů. Formentor ztělesňuje svým pozoruhodným vnějším designem vysokovýkonného crossoveru veškeré atributy této lokality.

„CUPRA Formentor je okouzlujícím automobilem díky svým sportovním výkonům, vyspělé technice a sofistikované estetice, a to vše je ještě umocněno krásou jeho proporcí, výraznými liniemi a ušlechtilými detaily,“ řekl Alejandro Mesonero-Romanos, šéfdesignér značky CUPRA.

Větrem ošlehané skály mysu inspirovaly tým designérů při tvarování bočních prolisů, z nichž vyzařuje dynamika a touha po pohybu. Výsledný dojem umocňuje rozmanité vlastnosti a silný emocionální náboj nového modelu. Dvoubarevná karoserie připomíná robustní terénní vozidlo, ale speciální vizuální efekty v designu modelu CUPRA Formentor celkovou siluetu vozu odlehčují. Na rozdíl od zoceleného, drsného vzhledu tradičních SUV kombinuje nový model vlastnosti terénních vozů s kompaktností a sportovním duchem hatchbacku, avšak v atraktivním stylu kupé.

Cupra Formentor odhalení

Rozměry vozu dokonale odrážejí tuto kombinaci konceptů, která vychází vstříc požadavkům současných náročných zákazníků. CUPRA Formentor má vnější délku 4450 mm a vnější šířku 1839 mm. Vnější výška 1511 mm poskytuje všem cestujícím velkorysý prostor pro hlavu, zatímco rozvor náprav 2680 mm umožnil vytvořit dostatek prostoru pro cestující na sedadlech vzadu a přispívá také k vynikající směrové stabilitě. Pro zavazadla je k dispozici prostor o objemu 450 litrů.

Na druhé straně sportovní charakter vystupuje do popředí vizuálním důrazem na zadní část vozidla ve spojení s dlouhou kapotou motoru, která umocňuje dynamické proporce vozu. Čistý design zvyšuje kvalitu exteriéru vozidla. Tento dojem zesilují zadní svítilny v celé šířce vozu, které významně přispívají k osobitému vzhledu zádě společně se standardními 19“ koly z lehké slitiny, dodávanými mimo jiné v odstínu mědi. Na sportovní jízdu jsou připraveny výkonné 18“ brzdy Brembo.

Celkový design je završen širokou paletou barev karoserie. Kromě čtyř nemetalických a metalických laků (stříbrná Urban, černá Midnight, šedá Magnetic Tech nebo bílá Candy) se CUPRA Formentor dodává také se třemi speciálními laky (šedá Graphene, Dark Camouflage a červená Desire) a dvěma matnými laky (matná modrá Petrol a matná šedá Magnetic Tech). Exkluzivní matný lak umocňuje vizuální eleganci a charakter vozidla. 


VNITŘNÍ DESIGN: vize moderní sportovnosti

Na jedinečný vnější design modelu CUPRA Formentor dokonale navazuje velmi kvalitní interiér v moderním sportovním stylu, který je pro značku CUPRA a její hodnoty typický. CUPRA Formentor překvapí své cestující už při příchodu k vozu promítáním uvítacího osvětlení na vozovku. Po nastoupení naleznou v interiéru luxusní materiály, detaily v odstínu mědi a ozdobné prvky z tmavého kartáčovaného hliníku, jejichž designem a zpracováním je celkový pocit útulnosti ještě více umocněn. Anatomicky tvarovaná sedadla, nabízená s čalouněním pravou kůží v odstínu modrá Petrol nebo černá, vyvolávají pocit lehkosti a současně také vyjadřují sportovní potenciál modelu CUPRA Formentor, protože řidič sedí v nižší, ergonomičtější a sportovnější poloze.

Přístrojová deska vyvolává zdánlivý dojem, že se vznáší v prostoru, což ještě zesiluje horizontální dekorační osvětlení LED na přístrojové desce a ve výplních dveřích, jež obklopuje cestující. Tím je maximálně zvýrazněn expresivní charakter vozu. Dekorační osvětlení však plní také bezpečnostní funkce, například jako upozornění asistenta pro sledování slepého úhlu nebo asistenta pro vystupování.

Přístrojovou desku završuje 12“ panoramatický „plovoucí“ displej navigačního systému s připojením k internetu, který poskytuje cestujícím téměř nekonečné množství funkcí včetně oblasti konektivity a zároveň snižuje počet ovládacích tlačítek. Vyspělá technika hraje hlavní roli také v interiéru vozidla díky použití digitálního panelu přístrojů, který poskytuje všechny důležité provozní informace řidiči přímo v jeho zorném úhlu. Řidiče potěší také nový volant s tlačítkem pro spuštění motoru a voličem jízdních režimů CUPRA. 


POHONY: sportovní výkony pro budoucnost 

Model CUPRA Formentor bude uveden na trh se dvěma vysokovýkonnými pohony, které jsou zárukou naprosto jedinečných zážitků.

Na vrcholu nabídky bude stát přeplňovaný zážehový motor 2.0 TSI s nejvyšším výkonem 310 k (228 kW) a maximálním točivým momentem 400 N.m, který je dokonalým vyjádřením DNA značky CUPRA. Atraktivitu vozidla přitom umocňuje nejen ohromujícími výkonovými parametry, ale také emotivně zabarveným zvukem. Tento motor se bude dodávat ve spojení s pohonem všech kol 4Drive, který nepřetržitě sleduje provozní podmínky a jízdní situaci, aby byla na každé kolo přenášena požadovaná hnací síla ve správný okamžik.

CUPRA Formentor hledí vstříc budoucnosti vysokovýkonným hybridním pohonem s možností vnějšího nabíjení, který je významným krokem na cestě k elektrifikaci. CUPRA Formentor poskytuje zákazníkům výkony, které očekávají, ale v souladu s požadavky světa, který se snaží minimalizovat vliv na životní prostředí, a to díky kombinaci zážehového motoru 1.4 TSI 150 k (110 kW), elektromotoru o výkonu 115 k (85 kW) a sady lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. Hybridní pohon dosahuje nejvyššího celkového výkonu 245 k (180 kW) a točivého momentu 400 N.m. S výhradně elektrickým pohonem lze na jedno nabití akumulátorů překonat vzdálenost cca 50 km.

Oba druhy pohonu využívají přednosti dvouspojkové převodovky DSG, která zajišťuje mimořádně rychlé a hladké řazení. Technologie „drive-by-wire“ propojuje páku voliče s převodovkou elektronicky, bez mechanického spojení. Tím se zvyšuje hospodárnost, ale pro řidiče to znamená také vstup do nové dimenze potěšení z jízdy. Chce-li si řidič užívat ještě intenzivnější interakce se svým vozem, může využít páčky na volantu pro manuální řazení.

CUPRA Formentor podává velkolepé výkony bez ohledu na provozní podmínky nebo jízdní styl díky vyspělému inteligentnímu systému adaptivního tlumení DCC a progresivnímu řízení. Řidič si může pomocí posuvného ovladače nastavit charakteristiku tlumičů DCC přesně podle svých představ, a to zejména v režimu Individual. Všechny uvedené funkce jsou zásadní pro mimořádnou úroveň dynamiky, emocionality a sportovních výkonů modelu CUPRA Formentor.

BEZPEČNOST A KONEKTIVITA: maximální úroveň ochrany

Značka CUPRA je proslulá nabídkou nejvyšší úrovně sportovních výkonů, neméně intenzivní je však její odhodlání poskytovat také nejvyšší úroveň konektivity a bezpečnosti. Model CUPRA Formentor bude vybaven nejvyspělejšími informačními a zábavními systémy a řešeními pro konektivitu, která zajistí zákazníkům nepřetržité spojení s jejich digitálním světem a dokonalé propojení jejich každodenního života s dobou strávenou za volantem.

Informační a zábavní systém s 12“ displejem snižuje počet hardwarových tlačítek a umožňuje ovládání hlasovými povely a gesty. Součástí výbavy je rovněž systém Full Link, kompatibilní s uživatelskými rozhraními Apple CarPlay (bezkabelové) a Android Auto. Cestující si mohou také připojit svůj telefon k vozidlu prostřednictvím vstupu USB nebo rozhraní Bluetooth, aby měli přístup ke svým aplikacím. Díky integrované kartě SIM a aplikaci Connect mohou zákazníci využívat uvnitř vozu internetové služby, ať se jedná o stahování aplikací, poslech internetových rozhlasových stanic nebo funkce dálkového přístupu včetně získávání informací o stavu vozidla či ovládání některých jeho funkcí na dálku.

Mezi informace o vozidle, k nimž mají uživatelé přístup i mimo svůj vůz, patří například provozní údaje, poloha zaparkovaného vozu, stav vozidla a nastavení upozornění na překročení stanovené rychlosti jízdy pomocí aplikace pro chytré telefony. A u vysokovýkonné hybridní verze s možností vnějšího nabíjení mohou řidiči na dálku ovládat nabíjecí proces a ovládat klimatizaci.

CUPRA Formentor disponuje také řadou vyspělých asistenčních a bezpečnostních systémů, které přispívají k nejvyšší úrovni komfortu a bezpečnosti v rámci segmentu. Například asistovaná jízda, která odpovídá autonomní jízdě úrovně 2, zbaví řidiče veškerého stresu dokonce i v popojíždějící dopravě. Mezi nejvýznamnější asistenční systémy patří předvídavý adaptivní tempomat, asistent pro stav nouze, funkce asistované jízdy Travel Assist, asistent pro změnu jízdního pruhu Side Assist a asistent pro vystupování Exit Assist.

První vozy CUPRA Formentor budou předány zákazníkům ve čtvrtém čtvrtlení 2020.

Zdroj: Tisková zpráva CUPRA