Kia Stinger a Stonic obdržely pětihvězdičkové ocenění

Kia Stinger a Stonic obdržely pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti v nárazových testech organizace Euro NCAP.

  • Organizace Euro NCAP udělila modelu Kia Stinger nejvyšší možný počet hvězdiček za bezpečnost
  • Pětihvězdičkové ohodnocení pro nový model Kia Stonic s paketem vyspělých systémů na podporu řízení
  • Vysoká úroveň bezpečnosti i díky karoseriím z vysokopevnostní oceli AHSS
  • Široká nabídka vyspělých systémů na podporu řízení
  • Elektronické řízení stability vozu a stabilizační systém VSM již ve standardu
  • Stinger a Stonic již v prodeji na evropských trzích

Praha, 13. prosince 2017 – Nový sportovní fastback Kia Stinger a kompaktní crossover Kia Stonic získal v bezpečnostních testech Euro NCAP nejvyšší možné ohodnocení v oblasti kolizní bezpečnosti. Organizace Euro NCAP oběma vozům udělila plné pětihvězdičkové ohodnocení, které se vztahuje na všechna provedení modelu Stinger, resp. všechny vozy Stonic s volitelným paketem technologií Kia v oblasti aktivní bezpečnosti.

Kia Stinger

Nezávislá organizace zabývající se bezpečnostními testy udělila modelu Stinger 93 % za ochranu dospělých cestujících, 81 % za ochranu dětských pasažérů, 78 % za ochranu chodců a 82 % v kategorii bezpečnostních asistentů. Stonic s paketem vyspělých systémů Kia na podporu řízení získal 93 % za ochranu dospělých cestujících, 84 % za ochranu dětských pasažérů, 71 % za ochranu chodců a 59 % v kategorii bezpečnostních asistentů.

K dosaženým výsledkům přispěla karoserie z vysokopevnostní oceli AHSS v kombinaci se standardní nabídkou airbagů (šest pro Stonic, resp. sedm pro Stinger), stejně tak jako široká škála prvků pasivní bezpečnosti i špičkových funkcí aktivní bezpečnosti.

Komisaři organizace Euro NCAP chválili oba modely zejména za zachování relativně neporušeného prostoru pro cestující v případě nehody, včetně vysoké úrovně ochrany všech pasažérů bez ohledu na tělesný vzrůst nebo konkrétní sedadlo. Zejména pro model Stinger platí, že všichni cestující jsou příkladně chráněni před poraněním krční páteře při nárazu do vozidla zezadu, zatímco k lepší ochraně chodců přispívá aktivní přizvedávání kapoty v případě střetu. V kategorii bezpečnostních asistentů pomohl oběma uvedeným modelům nezávislý systém nouzového brzdění, který během testů bezpečnostních asistentů pomohl vozům vyhnout se všem střetům.

Pětihvězdičkový výsledek Euro NCAP se týká všech modelů řady Stinger, vč. všech zážehových i vznětových motorů a bez ohledu na typ pohonu (pouze zadních nebo všech kol). Pětihvězdičkové ohodnocení se týká všech vozů řady Stonic s volitelným paketem systémů Kia na podporu řízení.

Nejmodernější prvky aktivní bezpečnosti

Pro model Stinger jsou k dispozici nejnovější systémy Kia na podporu řízení (ADAS); každý z vozů je standardně vybaven stabilizačním systémem VSM a elektronickým řízením stability vozu (ESC), prediktivním varováním před čelní srážkou (FCW) s asistentem pro zamezení čelním kolizím a funkcí rozpoznávání chodců; inteligentním tempomatem (SCC) s podporou funkce Stop & Go; systémem pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LKA); aktivní kapotou a asistentem dálkových světel. Z dalších nabízených systémů ADAS jmenujme systém pro monitorování provozu za vozidlem; systém sledování okolí vozidla s parkovacím asistentem pro pomalé jízdní manévry; a systém pro sledování mrtvých úhlů.

Stinger dále standardně nabízí pokrokový systém rozpoznávání únavy řidiče (DAW), pomáhající bojovat s nepozorností nebo únavou za volantem. Podle průzkumů má únava řidiče na svědomí až čtvrtinu všech smrtelných dopravních nehod v Evropě. Tento systém monitoruje několik vstupů od vozidla i řidiče, a pokud zaznamená, že poklesla koncentrace řidiče, rozezní varovný tón a současně na panelu se sdruženými přístroji zobrazí upozornění.

Kia Stonic

Z technologií ADAS dostupných pro Stonic jmenujme: asistent pro zamezení čelním kolizím s funkcí rozpoznávání chodců; systém pro sledování mrtvých úhlů se systémem pro monitorování provozu za vozidlem; a varování při opuštění jízdního pruhu. Od poloviny roku 2018 budou mít zájemci o model Stonic k dispozici i systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LKA), který bude nabízen i v České republice. Pro Stonic se volitelně nabízí i pokrokový systém rozpoznávání únavy řidiče (DAW); ve standardní výbavě tohoto modelu najdeme systémy VSM a ESC.

V prodeji již nyní včetně sedmileté záruky Kia (s omezením na 150 tis. km)

Modely Stinger a Stonic se již prodávají po celé Evropě včetně České republiky. Zájemci o Stinger mohou volit mezi pohonem všech nebo samotných zadních kol; k dispozici jsou dva zážehové a jeden vznětový motor. V případě provedení s dvojitě přeplňovaným benzínovým šestiválcem 3,3 litru V6 se jedná o nejrychleji akcelerující sériový model Kia v historii. Všechny motory spolupracují s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Stonic pohání nejvyspělejší benzínové a naftové motory Kia, navržené s ohledem na co nejvyšší mechanickou účinnost, výkon a příjemné jízdní chování. Všechny motory pro Stonic standardně spolupracují s manuální převodovkou.

Stejně jako u všech ostatních modelů Kia se na Stinger a Stonic vztahuje jedinečná sedmiletá záruka Kia (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu.

Zdroj: Tisková zpráva KIA.

Prohlédnout si skladové vozy KIA