Lidé u nás oceňují hlavně atmosféru a férové jednání

Uchazeči na pohovorech oceňují i to, že potkávají naše zaměstnance ve firemním oblečení. Vidí, že se nestydí za firmu, ve které pracují.

Pracovat v BARTHu je in. Alespoň to tak vypadá podle počtu životopisů, které do firmy přišly jen za poslední půlrok. Během šesti měsíců jich totiž personalistky Marika Burkoňová a Martina Hrdličková zpracovaly přes tisíc. 
„Těch životopisů je v některých dnech tolik, že je ani nestíháme vyřizovat,“ říkají v rozhovoru obě dámy s tím, že se snaží na všechny žádosti reagovat do tří dnů. „Odpovídáme všem, informaci od nás obdrží i nevybraní uchazeči.“

Co lidi do BARTHu tak láká?

Marika Burkoňová: I když už jsme velká firma, pořád se snažíme udržet rodinnou atmosféru i osobní přístup. A uchazeči to vědí, u pohovorů často zmiňují, že se jim líbí firemní kultura. O tom, jak fungujeme se dozvídají od našich zaměstnanců nebo se sami přesvědčí na našich akcích, které pořádáme. Například BARTH DAY je toho ukázkovým příkladem. Je příjemné slyšet: “Byl/a jsem na Vaší akci a líbí se mě, co děláte pro veřejnost, oslovil mě přístup, atmosféra a chci být součastí BARTHu.”

Martina Hrdličková: A uchazeči, kteří nás jako firmu moc neznají se právě na atmosféru ve firmě hodně ptají. Když sem jdou na pohovor, vidí na zdech fotografie, kde jsou lidé rozesmátí a uvolnění. Jsou to fotky nejen z akcí, ale i společných cest po světě, které majitel společnosti podniká spolu se zaměstnanci, což na uchazeče dělá velmi dobrý dojem. Dokonce bych řekla, že jsou až překvapení, protože něco takového nebývá jinde zvykem. A je i jeden z důvodů, proč se k nám zaměstnanci vrací.

Opravdu?

Marika Burkoňová: Vrací se jich dost, v posledních třech měsících to bylo hned několik lidí. Někteří přicházejí zpět po pár měsících, jiní třeba po 10 letech. Máme pro to porozumění – když je člověk mladý, chce se porozhlédnout jinde, vyzkoušet si práci pro někoho jiného, třeba v zahraniční společnosti.

Martina Hrdličková: Mezi hlavní důvody návratu, které zaměstnanci zmiňují, patří férové jednání - co se u nás slíbí, to platí a také, že jim chyběla přátelská atmosféra. Mohu citovat doslovně: “Po odchodu jsem zjistil, že BARTH je pro mě jako rodina a to, co jsem tady považoval za samozřejmost jinde nefunguje. O to víc si vážím možnosti vrátit se zpět”. Koneckonců pro firmu je dobré, když se lidé vracejí.

Jak vůbec mezi uchazeči vybíráte, abyste vytvořili tak dobrou partu?

Martina Hrdličková: Dáváme na doporučení od lidí, co u nás už dělají dlouho, takže dokážou odhadnout, kdo se k nám hodí. Obecně máme malou fluktuaci a třeba osm lidí z počátečních 25 u nás pracuje už dvacet let. Dále pro uchazeče připravujeme speciální výběrová řízení, tzv. assessmenty, při kterých zjišťujeme nejen to, jak pracují v týmu, ale také jak se chovají k jiným lidem. Chceme vědět, jestli s námi budou na jedné vlně. 

Marika Burkoňová: Při výběru je pro nás nejdůležitější osobnost, na některé pozice dáváme přednost uchazečům bez praxe, kteří jsou pozitivně naladění a plní nadšení, před proškolenými s praxí, kteří mají sice pracovní předpoklady, ale lidsky by to v týmu vzájemně nefungovalo. 

Tvrdíte, že u vás mohou lidé profesně růst. Jak?

Marika Burkoňová: Do každého nově vyhlášeného výběrového řízení se může přihlásit kdokoliv, tedy i lidé zevnitř. Už jsme dost pozic obsadili interně. Platí, že pokud máme člověka, o kterého bychom neradi přišli, snažíme se mu najít pozici, která by mu seděla a kde by se mohl realizovat. Jako příklad mě napadá recepční, která se stala velmi úspěšnou servisní poradkyní – šla sem přitom s nulovými technickými znalostmi a zkušenostmi a teď má na starosti obrovskou agendu. Z asistentek se běžně stávají velmi šikovné prodejkyně vozů, měli jsme i případ, kdy se z pracovníka myčky postupně stal asistent a později prodejce. Je to o schopnostech jednotlivce, jeho přístupu a chuti učit se nové věci. 

Martina Hrdličková: Občas se také stává, že když v člověku, který se k nám hlásí na určitou pozici vidíme velký potenciál, vymyslíme pro něho novou pozici šitou na míru. Ale nedíváme se jen na zkušenosti, důležité je pro nás i nadšení, energie, vůle a snaha něco dělat, pořádně se do práce opřít. Vedeme v patrnosti každého člověka, který se u nás kdy ucházel o práci, a vzpomeneme si na něj, když máme pozici, pro kterou by se hodil.

Neobyčejné benefity v BARTHu

Zážitky

Odměnou pro úspěšné prodejce i pracovníky servisu jsou zahraniční cesty – např. do Karibiku, na Mauricius, Madeiru, do Kanady nebo Austrálie. Lidé napříč firmou jezdí také na hory do Francie a na ženevský autosalon. „A třeba celou reklamní agenturu jsme poslali do Dubaje,“ říkají personalistky Marika Burkoňová s Martinou Hrdličkovou.

Poukazy

Roky, které v BARTHu odpracujete, se počítají. Zaměstnanci dostávají za léta strávená ve firmě poukazy na dovolenou podle vlastního výběru. Kromě toho přispívá firma také na dětské letní tábory, rozdává slevy do e-shopů, kartičky do posilovny a nabízí i další benefity od svých partnerů. A když slavila společnost 20-ti leté výročí, dostali zaměstnanci kromě poukazů i finanční prémie ve výši stanovené počtem odpracovaných let. 
Dalším benefitem jsou poukazy, které mechanici, lakýrníci a klempíři mohou získat za svůj přístup k práci. Jedná se o možnost získat každoročně až 10.000 Kč příspěvek na dovolenou dle vlastního výběru a až 10.000 Kč na zapůjčení caravanu nebo motocyklu z nabídky našich půjčoven BARTH Caravan a Motopůjčovna BARTH.

Zábava

Firma každý rok pořádá vlastní akce a na dalších se podílí jako partner. Na pardubickém Majálesu má např. svou zónu a pro zaměstnance i jejich rodiny má k dispozici stovky lístků. Kromě vlastního zázemí mohou pracovníci využívat během Majálesu třeba i slevy na konzumaci. V nabídce jsou dále i lístky na dostihy, hokej, do aquacentra, na různé festivaly, do divadla atd. Nerozlišuje se přitom, zda lidé pracují v BARTHu čtrnáct dní nebo deset let – všichni mají na všechny akce dveře otevřené. 

Společnost také pořádá pro veřejnost BARTH DAY, běžecký závod BARTH RUN, pro zaměstnance s rodinami pak fotbalový turnaj BARTH CUP spojený s dětským dnem. „Kromě toho se často potkávají i jednotlivá oddělení ve firmě. Třeba si dělají tzv. posezení u heveru, kde nechybí sud a grilované maso. Vztahy se utužují také na víkendových pobytech, rodiny našich zaměstnanců se navzájem dobře znají, a to samozřejmě taky hodně pomáhá k dobré pracovní pohodě,“ shodují se personalistky.

Jídelna

Velkou výhodou při práci na hlavní pobočce v Pardubicích na Dubině je i vlastní jídelna, kde je každý den na výběr ze sedmi různých jídel, aby si v menu našli to své všichni.
 

Co říkají o BARTHu sami zaměstnanci

„Baví mě práce s pohodovými a stále dobře naladěnými lidmi ve velmi pěkném prostředí. Oceňuji různorodost práce, kdy je každý den jiný. A skvělé jsou i výlety a firemní akce.“ – Stanislava Pohnětalová 
„Nejvíce mě baví komunikace s lidmi. Jsme bezva parta a důkaz, že i v práci může být sranda.“ – Jan Zběhlík 
„Barth je pro mě spolehlivý a hlavně stabilní zaměstnavatel.“ – Petr Kortan

Co píší BARTHu uchazeči o práci

„Neslyšela jsem o vás žádné negativní reference, ráda bych se stala vaší součástí.“ 
„Vždy když s vámi jednám, vidím profesionální přístup a zjevně spokojené zaměstnance. Rád bych se přidal do vašeho týmu profesionálů.“ 
„BARTH vnímám jako stabilní značku na trhu s potenciálem dále růst. A také o vás mám jen kladné reference.“

Přejít na web BARTH KARIÉRA >>

Mauricius
BARTH Day 2018 - Sebastian
Chamonix - let vrtulníkem nad Mont Blanc
Vánoční večírek 2018 - Hollywood
Vánoční večírek 2018 - Hollywood
Pardubický Majáles - Janek Ledecký
Geneva Autosalon 2019
Austrálie Uluru
Austrálie
Madeira
Spojené arabské emiráty
Fotbalový turnaj BARTH Cup