Nové Audi A6 allroad quattro

Nové Audi A6 allroad quattro

A6 Avant slaví 20. výročí!

  • Nová generace s výrazným designem, rozsáhlou výbavou a mimořádnými schopnostmi mimo zpevněné silnice
  • Mnohostranně využitelný automobil s jedinečným vzhledem a luxusní výbavou
  • Výkonné motory V6 TDI, adaptivní vzduchové odpružení s nastavitelnou světlou výškou v rozsahu až 60 milimetrů a asistent pro jízdu ze svahu v sériové výbavě

Čtvrtá generace modelové řady Audi A6 allroad quattro přichází na trh u příležitosti 20. výročí debutu tohoto jedinečného modelu, který si získal mnoho věrných zákazníků. Výkonné motory V6 TDI nabízejí velkou hnací sílu pro jízdu s přívěsem o hmotnosti až 2,5 tuny. Díky specifickému vzhledu a v porovnání s předchůdcem ještě individuálnějším možnostem výbavy osloví A6 allroad quattro zákazníky, kteří oceňují kombinaci působivého designu, praktické mnohostrannosti a mimořádného komfortu.

A6 Avant

Audi A6 allroad quattro: velké všestranné Audi

Na oslavu 20. výročí přichází na trh čtvrtá generace modelu A6 allroad quattro. Audi poprvé představilo mimořádně mnohostrannou variantu Avantu již v roce 1999. Tato verze se cítí jako doma na silnici i v terénu a kromě toho nabízí také mimořádně velkou tažnou sílu pro jízdu s těžkým přívěsem. Díky sériově dodávanému pohonu všech kol a adaptivnímu vzduchovému odpružení s nastavitelnou světlou výškou disponuje vyšší úrovní terénních vlastností, zároveň však umožňuje dynamickou a komfortní jízdu na silnicích. Univerzálnost modelu A6 allroad quattro završuje originální vzhled a rozsáhlá výbava.

„Město, venkov, řeka“ – vyspělý podvozek pro silnice i do terénu

Karoserie modelu A6 allroad quattro je v porovnání s modelem A6 Avant až o 45 milimetrů vyšší. Světlá výška v normální poloze je 139 milimetrů, ale pro jízdu v terénu ji lze zvýšit. A6 allroad quattro je ideální také jako tažné vozidlo, k němuž lze připojit přívěs o hmotnosti až 2,5 tuny.

Adaptivní vzduchové odpružení (adaptive air suspension) s elektronicky řízenými tlumiči se dodává pro Audi A6 allroad quattro sériově. Jeho nastavení bylo přizpůsobeno požadavku na vyšší úroveň terénních vlastností modelu A6 allroad quattro. Vzduchové odpružení mění světlou výšku karoserie v závislosti na rychlosti jízdy a na aktuálně nastaveném režimu v systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select. V režimech auto a comfort je výchozí polohou normální světlá výška 139 milimetrů, která se u modelu A6 allroad quattro aktivně mění v závislosti na rychlosti jízdy, ale výběrem některého z dalších režimů o ní může rozhodovat také řidič. Po aktivaci nejvyšší úrovně do rychlosti jízdy až 35 km/h se světlá výška karoserie zvýší o 45 milimetrů. Při překročení uvedené rychlosti se karoserie automaticky sníží. Při jízdě na dálnici dojde při 120 km/h ke snížení světlé výšky o 15 milimetrů. Při rychlosti jízdy až 80 km/h je v modelu A6 allroad quattro dostupný režim offroad, u něhož je světlá výška o 30 milimetrů vyšší, než je normální poloha. Při velmi pomalé jízdě do 35 km/h lze režimem lift zvýšit světlou výšku o dalších 15 milimetrů. Světlá výška je pak o 45 milimetrů nad normální polohou.

Kromě speciálně přizpůsobeného podvozku nabízí A6 allroad quattro ve své sériové výbavě také další komfortní funkce, jako je asistent pro sjíždění strmých svahů nebo asistent pro sledování úhlu náklonu. Díky tomu snadno překoná veškeré nástrahy i při jízdě mimo zpevněné cesty. Při jízdě v lehkém terénu si může řidič aktivovat na displeji MMI ukazatel aktuálního podélného a příčného náklonu. Řidič je upozorňován na akutní nebezpečí převrácení. Asistent pro sjíždění strmých svahů omezuje rychlost jízdy, kterou si řidič může nastavit v rozsahu od 2 do 30 km/h. V případě potřeby jsou všechna čtyři kola individuálně a selektivně přibrzďována. Speciální funkce brzdového systému ABS umožňuje na sypkém povrchu vytváření klínů před koly, čímž přispívá k ještě efektivnějšímu zpomalení vozidla. V režimu offroad systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select jsou všechny systémy, důležité pro jízdní dynamiku, včetně stabilizačního systému, nastaveny pro terénní podmínky.

Originální charakter – jednoznačný design a specifický vzhled Nový model A6 allroad quattro se vyznačuje ještě vytříbenějším „offroadovým“ vzhledem než předchůdce. Exteriér ve spojení s individuální vnitřní výbavou pro mnohostranné využití umocňuje silný charakter nového modelu.

Speciální vnější díly karoserie vytvářejí robustní šarm nového modelu A6 allroad quattro. Příď utváří široká, nízká maska chladiče Singleframe s vertikálními hliníkovými lištami. Odstínem hliníku se leskne také ozdobná lišta a spodní ochranný panel. Pro model allroad specifické podélné střešní nosiče a okenní lišty, spodní ochranný panel a ozdobné lišty na difuzoru i mezi zadními světlomety mohou být buď černé, nebo v odstínu hliníku. Ochranné lemování podběhů kol má sériově kontrastní odstín šedá Scandium. Na přání může být v barvě karoserie nebo leskle černé. Kontrastní rozšíření bočních prahů jsou opatřena nápisy allroad.

Ještě ostřejší vzhled dodají vozu dva na přání nabízené pakety vnějších ozdobných prvků z hliníku nebo v černé barvě. Paleta barev laků pro nové Audi A6 allroad quattro zahrnuje jedenáct odstínů. Novinkou je pro allroad specifická zelená Gavial, jejíž vznik byl inspirován specifickou barvou prvního modelu z roku 1999.

Interiér je k dispozici ve třech barvách – černá, perleťová béžová a hnědá okapi. Sedadla jsou sériově čalouněna kombinací černé tkaniny a koženky. Alternativně jsou k dispozici béžové nebo hnědé odstíny, ale také ušlechtilá kůže Valcona v perforované variantě. Místo sériově dodávaného ozdobného obložení s jemným lakem grafitově šedého odstínu jsou na výběr dvě varianty ušlechtilých dřev a jedno ozdobné obložení z hliníku.

Ještě ušlechtilejší interiér nabízí allroad line. Tato varianta zahrnuje sportovní sedadla, čalouněná kombinací Alcantary a kůže v dvoubarevném provedení – šedá petrol a černá. Ozdobné obložení a pedály jsou z hliníku, dalšími poutavými prvky jsou osvětlené prahové lišty s logem. Na přání nabízí allroad line mnoho dalších variant vnitřního obložení – speciální kombinace barev, kontrastní prošívání a lemování a ozdobné obložení z žilnatého březového dřeva a specifických hliníkových lišt s decentním zeleným zvýrazněním, které ladí s lakem karoserie.

Audi A6 Avant záda

Pro mimořádné nároky – pohon, podvozek a výbava

A6 allroad quattro oslovuje exkluzivními výbavovými liniemi, detaily, výkonnými šestiválci a jedinečným nastavením podvozku specifickou skupinu zákazníků, kteří oceňují mnohostrannost modelu allroad.

Audi nabízí nový model A6 allroad quattro na evropském trhu se třemi motory V6 TDI, které se vyznačují vysokým točivým momentem a velkou tažnou sílou pro jízdu s přívěsem. Všechny agregáty mají zdvihový objem tři litry a v porovnání s předchůdci jsou v mnoha ohledech nově koncipovány.

Motor 3.0 TDI je na výběr ve třech výkonových stupních. V prvním případě poskytuje nejvyšší výkon 170 kW (231 k) a – od 1750 do 3250 otáček za minutu – maximální točivý moment 500 N.m, což postačuje ke sprintu z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy a k dosažení nejvyšší rychlosti 250 km/h. Kombinovaná spotřeba paliva EU, vypočtená na základě hodnot, zjištěných podle metodiky WLTP, je u modelu A6 allroad quattro 45 TDI* 5,9–5,8 litru na 100 kilometrů (156–152 gramů CO2 na kilometr**. V modelu A6 allroad quattro 50 TDI* poskytuje motor nejvyšší výkon 210 kW (286 k) a na jeho klikový hřídel působí mezi 2250 a 3000 otáčkami za minutu točivý moment 620 N.m. Provozní vlastnosti: 0 – 100 km/h za 5,9 sekundy, nejvyšší rychlost (elektronicky omezená) 250 km/h, spotřeba paliva 5,9–5,8 litru na 100 kilometrů (156–152 gramů CO2 na kilometr)**. Vrcholným agregátem pro nový model A6 allroad quattro je 3.0 TDI s nejvyšší výkonem 257 kW (349 k) a maximálním točivým momentem 700 N.m od 2500 do 3100 otáček za minutu. A6 allroad quattro 55 TDI zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a spotřebuje 6,6–6,4 litru paliva na 100 kilometrů (172–168 gramů CO2 na kilometr)**.

Hnací sílu všech tří motorů TDI přenáší osmistupňová převodovka tiptronic. Rovněž sériově dodávaný trvalý pohon všech kol quattro je ideálně doplněn systémem selektivního rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola. Při dynamické jízdě jsou v zatáčce mírně přibrzďována vnitřní kola, aby se zabránilo jejich prokluzu. Točivý moment je díky tomu přenášen na kola s lepší trakcí. Sportovní diferenciál, dodávaný na přání, rozděluje hnací sílu plynule variabilně mezi zadní kola. Aktivní rozdělování točivého momentu významně zvyšuje dynamiku a trakci.

Tři motory TDI jsou sériově vybaveny částečně hybridním systémem MHEV (MHEV = Mild Hybrid Electric Vehicle) značky Audi. Díky němu je jízda ještě komfortnější. Spotřeba paliva v reálném provozu je navíc až o 0,4 litru na 100 kilometrů nižší. Systém MHEV pracuje na základě nové hlavní elektrické sítě s napětím 48 V.

Hlavním modulem systému MHEV je generátor s funkcí spouštěče, poháněný od klikového hřídele řemenem. Při zpomalování zajišťuje rekuperaci kinetické energie s výkonem až 8 kW. Takto vyrobená elektrická energie se ukládá do samostatné sady lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 10 A.h. Nové Audi A6 allroad quattro může jet v širokém rozsahu provozních rychlostí setrvačností s vypnutým motorem a jeho systém start-stop se aktivuje již při 22 km/h.

Podvozek modelu A6 allroad quattro snoubí sportovní charakter s mimořádným komfortem a vyšší úrovní terénních vlastností. Kromě adaptivního vzduchového odpružení s elektronicky řízenými tlumiči nabízí další výjimečná řešení. Sériově dodávané progresivní řízení má s rostoucím úhlem otočení volantu strmější převod. Jeho konstrukce zabraňuje přenosu nepříjemných rázů do volantu, řidiči však poskytuje transparentní zpětnou vazbu od povrchu vozovky. Na přání dodávané dynamické řízení všech kol kombinuje agilitu se stabilitou. Do 60 km/h jsou zadní kola natáčena až o pět stupňů v opačném směru než přední kola, čímž se zmenšuje průměr otáčení a vůz reaguje na otočení volantu ještě spontánněji. Ve vyšších rychlostech se zadní kola otáčejí až o dva stupně ve stejném směru jako přední. Výsledkem je vyšší stabilita jízdy, a to jak při jízdě přímým směrem, tak i při změně jízdního pruhu.

Elektronická podvozková platforma EFP (Elektronische Fahrwerkplattform) řídí kromě tlumičů a vzduchového odpružení také dynamické řízení všech kol a na přání dodávaný sportovní diferenciál. V systému Audi drive select si může řidiči nastavit činnost elektronicky řízených funkcí a komponentů v šesti režimech (dynamic, automatic, comfort, efficiency, allroad a lift). Audi A6 allroad quattro jezdí sériově na 18“ kolech s pneumatikami rozměru 225/55. Největší kola dodávaná na přání – ze sortimentu Audi Sport – mají průměr 21 palců.

Vrcholným prvkem výbavy jsou všestranně elektricky nastavitelná sedadla s variabilními bočními polštáři, které lze doplnit masážní funkcí. Komfort zvyšují na přání dodávané prvky výbavy, jako je paket Air Quality, který parfémuje interiér decentními vůněmi a zahrnuje ionizátor. Panoramatické střešní okno vpouští do interiéru světlo a čerstvý vzduch. Za tmy vytvoří uvnitř vozu příjemnou atmosféru paket dekoračního osvětlení.

Nové Audi A6 allroad quattro má vnější délku 4,95 metru, vnější šířku 1,90 metru a vnější výšku 1,50 metru. Ve spojení s rozvorem 2,93 metru tak byly vytvořeny předpoklady pro velkorysý vnitřní prostor s mimořádně velkou šířkou v úrovni loktů vpředu a vzadu a značným prostorem pro kolena vzadu. Stejně jako A6 Avant nabízí zavazadlový prostor s objemem 565 litrů až 1680 litrů se sklopenými zadními sedadly. Zadní sedadla jsou sériově dělená a sklopná v poměru 40:20:40. Sériově se dodává také elektrické ovládání zadního výklopného víka včetně krytu zavazadlového prostoru s automatickým ovládáním. Standardem jsou rovněž dva háčky na tašky, kolejnicový systém, pružný popruh a síť. Na přání dodávaná fixační sada s teleskopickou tyčí a popruhem umožňuje individuální rozdělení zavazadlového prostoru. Tažné zařízení disponuje elektrickým odjišťováním. Technickým základem pro mimořádně tichý interiér je vysoká tuhost karoserie, vyrobená z kombinace hliníku a dalších materiálů, a vytříbené aeroakustické vlastnosti.

Audi A6 Avant interiér

„Digital Native“ – informační a zábavní systémy, konektivita a asistenční systémy

A6 allroad quattro sází na rozsáhlou nabídku informačních a zábavních systémů svých sesterských modelů A6 a A7. Zcela digitální ovládací systém, tvořený velkým horním displejem – v největší verzi s úhlopříčkou 10,1 palce – slouží k ovládání informačního a zábavního systému. Na 8,6“ displeji pod ním ovládá řidič klimatizaci, komfortní funkce a zadávání textu. Hlasové ovládání hovorovou řečí zpracovává všechny povely jak na základě informací uložených v paměti vozidla, tak i na základě znalostí z cloudu. Nový model A6 allroad quattro může být na přání vybaven také digitálním panelem přístrojů Audi virtual cockpit plus, jehož 12,3“ displej se ovládá multifunkčními tlačítky na volantu. Skvělým doplněním je rovněž na přání dodávaná vrcholná verze informačního a zábavního systému – MMI Navigation plus včetně modulu LTE a hotspotu WLAN. Navigační systém se učí na základě projížděných tras a řidiči předkládá při výběru trasy příslušné návrhy. Výpočet trasy probíhá online na serverech poskytovatele služeb HERE a souběžně také ve vozidle. Na přání dodává Audi head-up displej.

Internetové služby Audi connect spolupracují s navigací a infotainmentem. Aplikace myAudi App úzce propojí chytrý telefon uživatele s MMI. Na přání dodávaný vyspělý audiosystém Bang & Olufsen s 19 reproduktory a jedním subwooferem vytváří prostorový zvuk 3D i pro cestující vzadu. Individuální uživatelský profil pro 400 funkcí si může sestavit až sedm řidičů. Ještě vyšší úroveň bezpečnosti a komfortu zajišťují asistenční systémy nového modelu Audi A6 allroad quattro, rozdělené do dvou paketů. Asistenční paket Tour zahrnuje mimo jiné asistenta pro hospodárnou jízdu, adaptivního asistenta řízení a asistenta pro stav nouze. V paketu City obdrží klienti asistenta pro průjezd křižovatkou a systém pro upozorňování na nebezpečí při vystupování. Zdrojem dat pro všechny uvedené systémy je centrální řídicí jednotka asistenčních systémů (zFAS = zentrales Fahrerassistenzsteuergerät), která nepřetržitě vypočítává obraz okolí vozidla.

Exkluzivní nabídka při uvedení na trh – speciální edice „20 years allroad“ V době uvedení nového modelu A6 allroad quattro na trh nabídne Audi speciální edici „20 years allroad“ s individuální konfigurací vnější a vnitřní výbavy. Na výběr budou tři barvy laku: zelená Gavial, bílá Glacier a hnědá Soho. Paket černých ozdobných prvků je rozšířen o specifické kruhy Audi a kryty vnějších zpětných zrcátek. Výrazný vzhled završují exkluzivní 19“ kola. K atraktivnímu vzhledu interiéru přispívají černá sportovní sedadla čalouněná kombinací kůže a Alcantary, ozdobné obložení z hliníku a osvětlené prahové lišty.

Prodej nového modelu Audi A6 allroad quattro bude  v České republice zahájen na počátku léta, cena ještě nebyla stanovena.

Zdroj: tisková zpráva Audi

Chci vidět vozy Audi skladem