Nový SEAT Ateca 2020: Nová kapitola úspěšného příběhu

Nový SEAT Ateca 2020: Nová kapitola úspěšného příběhu

SEAT přestavuje modernizovaný model Ateca.

NOVÝ SEAT ATECA

  • S ještě emocionálnějším exteriérem a modernizovaným interiérem přináší do segmentu kompaktních SUV evoluci designu
  • Díky systému SEAT CONNECT je SEAT Ateca kompletně síťově propojený a jeho konektivita zahrnuje internetové funkce a služby, využitelné uvnitř vozu i mimo něj
  • Vyspělé asistenční a komfortní systémy posouvají bezpečnost modelu SEAT Ateca 2020 na novou úroveň
  • Nový stupeň výbavy XPERIENCE dodává kompaktnímu SUV ještě robustnější charakter terénního vozu
  • Vyspělé zážehové (TSI) a vznětové (TDI) motory pro modernizovaný SEAT Ateca snižují emise a zajišťují vynikající jízdní dynamiku

SEAT představuje modernizovanou verzi úspěšného modelu Ateca. Důsledně vylepšená Ateca 2020 přebírá od svého předchůdce všechny přednosti kompaktního SUV a na první pohled zaujme svěžím a ještě emocionálnějším vzhledem exteriéru i interiéru. Řidiči a jeho spolucestujícím navíc nabízí komplexní konektivitu a více bezpečnosti i komfortu. Mezi významné přínosy modernizace patří také vyšší hospodárnost a nižší emise. 

SEAT Ateca obohatil při svém uvedení na trh segment kompaktních SUV o novou dimenzi. Jako prostorné, praktické a všestranné SUV s jedinečným stylem se skvěle osvědčil v roli dokonalého partnera pro městský život. A nová verze k tomu přidává ještě vytříbenější charakter, emocionálnější design a podmanivější dynamiku. 

„Ateca se zařadila mezi úspěšné modely naší značky. Od jejího představení v roce 2016 bylo prodáno více než 300 000 vozů. Nový SEAT Ateca 2020 je evolucí originálního produktu, na jehož úspěchy hodlá navázat. Tímto modelem upevňujeme naše postavení v jednom z nejdůležitějších segmentů trhu,“ řekl Carsten Isensee, předseda a člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za finance a IT.


Úspěchy v segmentu kompaktních SUV pokračují

„SEAT s modelem Ateca úspěšně vstoupil do segmentu SUV, který se stal základem dlouhodobé strategie značky společně s ostatními pilíři, modelovými řadami Ibiza a Leon,“ řekl Wayne Griffiths, člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za prodeje a marketing. „Prodeje v segmentu SUV se velmi pozitivně podílely na úspěšných výsledcích společnosti v roce 2019. Celkem 44 % vozů SEAT, prodaných v loňském roce, neslo modelové označení Ateca, Arona nebo Tarraco. Jsme přesvědčeni o tom, že s novým modelem Ateca 2020 se nám podaří navázat na dobré výsledky v tomto segmentu.“ 

Všechna vozidla SEAT sdílejí stejné základní hodnoty a nabízejí dynamiku, nezaměnitelný vzhled, komfort, bezpečnost a konektivitu. SEAT Ateca již osvědčil své kvality a stal se na trhu důležitým hráčem, který od své premiéry v roce 2016 vykazuje každoroční nárůsty prodeje. Dosud bylo prodáno více než 300 000 vozů a jen v roce 2019 sjelo z montážní linky téměř 100 000 vozidel. 

Seat Ateca

Představení modernizovaného modelu SEAT Ateca rozšiřuje segment kompaktních SUV o novou dimenzi. SEAT tím také upevňuje postavení modelu Ateca na trhu a předkládá zákazníkům ještě atraktivnější nabídku. Nově navržený design kombinuje nový designérský styl značky SEAT. Vylepšený vzhled umocňuje sebevědomý charakter tohoto všestranného modelu, určeného k provozu ve městě i za jeho hranicemi. 

SEAT reaguje také na neustále rostoucí poptávku po konektivitě. Nový SEAT Ateca proto umožňuje zákazníkům brát si svůj digitální život s sebou do vozidla, s nímž mohou být navíc ve spojení i na dálku. Kompaktní SUV nabízí konektivitu založenou na nejmodernějších technologiích informačních a zábavních systémů. Systém Full Link zahrnuje přístup k zákazníky oblíbeným rozhraním Android Auto a Apple CarPlay. Zážitky z jízdy rozšiřují také internetové funkce a služby s aplikacemi využitelnými uvnitř vozu. 

Výbava modelu SEAT Ateca byla rozšířena nejvyspělejšími asistenčními systémy včetně prediktivního adaptivního tempomatu ACC, přednárazového bezpečnostního systému (Pre-Crash Assist), asistenta pro částečně automatizovanou jízdu (Travel Assist) a asistenta pro změnu jízdního pruhu (Side Assist). Uvedené technologie zvyšují úroveň bezpečnosti a komfortu tohoto kompaktního SUV bez ohledu na jízdní situaci. SEAT Ateca 2020 je nabízen s řadou nových spalovacích motorů vyspělé konstrukce, která minimalizuje emise. Součástí nabídky jsou zážehové (TSI) a vznětové (TDI) motory s výkony od 81 kW/110 k do 140 kW/190 k. 

Kombinace robustnosti a emocionality pro moderní svět

„Nový SEAT Ateca dává o sobě vědět svěžím vzhledem a ještě lépe uspokojuje požadavky trhu. Kombinuje nový designérský styl značky SEAT s robustním charakterem, aniž by tím utrpěla emocionální složka,“ řekl Alejandro Mesonero-Romanos, šéfdesignér společnosti SEAT. „Dojem vysoké kvality umocňují nové barvy interiéru ve spojení s novými materiály čalounění včetně prošívání.“ 

Exteriér 
Design modelu SEAT Ateca kombinuje dynamiku a funkčnost. Každá část vozidla byla pečlivě navržena s cílem vytvořit sebevědomý vzhled, který je okamžitě rozpoznatelný. U verze pro rok 2020 byly jednotlivé detaily kompaktního SUV optimalizovány nebo nově doplněny. Ateca tak odráží svět, v němž existuje, a ve svém stylu kombinuje emocionální vnější design s ještě větší robustností. Ateca si zachovává svalnatou postavu s proporcemi, které zdůrazňují šířku vozu. Vnější délka SUV mírně vzrostla na 4381 mm (+18 mm) – v důsledku nového designu nárazníku vpředu i vzadu. Vnější šířka (1841 mm) a výška (1615 mm) jsou stejné jako u předchůdce. 

Příď s novou tváří ztělesňuje nový designérský styl značky SEAT, na němž se zčásti podílí nový nárazník a světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce. Charakteristický design značky SEAT zůstal zachován. Silueta vozu s precizními liniemi a ladnými tvary tak vyjadřuje sebevědomý styl a dynamiku. 

Optimalizovaný design zádě, v níž se skrývá zavazadlový prostor pozoruhodného objemu 510 litrů, zvýrazňuje osobitou ramenní oblast kompaktního SUV. Nový zadní nárazník a zadní svítilny s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce včetně dynamických ukazatelů směru završují celkový vzhled vozu a zvyšují jeho atraktivitu. Naznačené koncovky výfukové soustavy dodávají designu zádě ještě větší emocionální náboj. Záď také zdobí nápis Ateca v novém stylu ručně psaného písma. 

Ještě sportovnější vzhled dodává vozu stupeň výbavy FR s ozdobnými prvky v matném odstínu šedá Cosmo včetně nového designu masky chladiče, ozdobných lišt na nárazníku vpředu i vzadu, rámečků mlhových světlometů, krytů vnější zpětných zrcátek, bočních ochranných lišt a rámečků naznačených koncovek výfukové soustavy. 

Nový stupeň výbavy nese označení XPERIENCE a kompaktnímu SUV dodává pořádnou porci terénního charakteru, který vyvolává dojem všestrannosti, svobody a sebevědomí. Tento charakter je umocněn černými nárazníky vpředu a vzadu, bočními prahy a lemováním podběhů kol. Ozdobné lišty na bocích, přídi a zádi mají povrchovou úpravu se vzhledem hliníku. Nový SEAT Ateca se dokáže přizpůsobit životnímu stylu zákazníků, kteří mají na výběr nejen stupeň výbavy Style, sportovní FR nebo zcela nový XPERIENCE, ale také 13 různých druhů kol z lehké slitiny s průměrem ráfku od 17“ do 19“ a širokou paletu 10 barev karoserie – včetně nového laku Camouflage zelená.

 
Interiér 
Na přání dodávaný digitální panel přístrojů, SEAT Digital Cockpit, s 10,25“ displejem, poskytuje řidiči vylepšené uživatelské rozhraní. Kompletně digitalizovaný interiér zahrnuje také vylepšený informační a zábavní systém s 8,25“ nebo 9,2“ displejem. Kvalitu řemeslného zpracování nového modelu SEAT Ateca zvyšují nové materiály výplní dveří s naznačeným prošíváním. Nová čalounění jsou ještě odolnější. Řidiči ocení příjemnější držení nově navrženého volantu, který jim poskytuje pocit intenzivnějšího spojení s vozem. Úroveň komfortu za chladného počasí zvyšuje vyhřívání volantu. 

Vyhřívání volantu přitom není jediným zlepšením, které zpříjemňuje cestování s modelem Ateca v chladném ročním období. Kompaktní SUV je vybaveno rovněž vyhřívaným sklem čelního okna, které má neviditelnou povrchovou úpravu s označením Climacoat. Sklo čelního okna lze díky této technologii rozmrazit za pouhé 2 až 3 minuty, aniž by byl ovlivněn výhled řidiče, například nežádoucími odrazy. 

Sedadlo řidiče je elektricky nastavitelné v 8 směrech. Polohu sedadla a vnějších zpětných zrcátek si může řidič uložit do paměti, aby měl kdykoli rychle k dispozici ideální polohu za volantem. Design interiéru je umocněn matnou povrchovou úpravou rámečků výdechů ventilační soustavy, řadicí páky a informačního a zábavního systému. Nový rozměr dodává interiéru vícebarevné dekorační osvětlení.

Komplexnější propojení pro větší soulad s moderním životem 

Současný svět je jiný než v době, kdy byl SEAT Ateca poprvé představen. Lidé jsou intenzivněji síťově propojeni a ještě více odkázáni na digitalizované zážitky, takže mají potřebu brát si svůj digitální svět s sebou do svých vozidel. Nová verze kompaktního SUV značky SEAT proto posouvá konektivitu na novou úroveň. 

Centrálou konektivity je digitální panel přístrojů SEAT Digital Cockpit s uživatelsky konfigurovatelným 10,25“ displejem o vysokém rozlišení. Panel přístrojů je standardně propojen s informačním a zábavním systémem Media, který nabízí 8,25“ displej a konektivitu pro chytré telefony. Systém Connect s větším, 9,2“ displejem nabízí funkce navigace a hlasového ovládání hovorovým jazykem, jež usnadňuje uživatelské interakce. Nový model Ateca je navíc vybaven osvětlenými vstupy USB typu C, které umožňují bezproblémové připojení přenosných zařízení a jejich nabíjení. Hlasové ovládání je patrně jedním z nejsnadnějších a nejpřirozenějších způsobů interakce se zařízeními, a to zejména pro uživatele, kteří jsou již zvyklí na domácí asistenty ze světa spotřební elektroniky. Hlasové ovládání rozpoznává hovorový jazyk. Uživatel tak může vstupovat do interakce s informačním a zábavním systémem pomocí hovorového vyjadřování. Systém reaguje i na opravy a odkazy na předchozí příkazy. Vyhledávání informací pro navigaci nebo hudby je díky tomu ještě snadnější a rychlejší. Systém se aktivuje jednoduchým zvoláním „Hola Hola“. Zákazníci budou mít také přístup ke svým digitálním životům bez ohledu na jimi používané zařízení, a to díky systému Full Link, jehož součástí jsou uživatelská prostředí Android Auto a Apple CarPlay. 

Systém Full Link je bránou do světa konektivity. Uživatelé si mohou jeho prostřednictvím propojit svá přenosná zařízení s informačním a zábavním systémem vozidla, a přenést tak svůj digitální „ekosystém“ do vozidla, ať se jedná o seznam kontaktů, hudební doprovod pro jízdu nebo mapové systémy. Vše je k dispozici a vše se ovládá intuitivně a bezpečně pomocí informačního a zábavního systému nebo ovládacích prvků na volantu, aniž by řidič musel odvracet svou pozornost od řízení. 

SEAT Ateca byl navržen a vyvinut v Barceloně a je vyráběn v Kvasinách (Česká republika). Jeho modernizovaná verze představuje významný impulz pro další rozšiřování produktové řady SEAT v segmentu SUV, jehož význam je pro pokračování úspěšného rozvoje značky SEAT zásadní. Od premiéry v roce 2016 bylo prodáno více než 300 000 vozů SEAT Ateca. Toto kompaktní SUV je díky tomu mimořádně úspěšným modelem.
 

Jedno z nejbezpečnějších a nejinteligentnějších kompaktních SUV na trhu

„Nový SEAT Ateca nejenže si zachovává své silné stránky, jako je například výjimečná robustnost, potvrzená testy odolnosti, ale také nabízí novou dimenzi bezpečnosti a komfortu. Toho bylo dosaženo mnoha integrovanými systémy, díky nimž se toto kompaktní SUV řadí mezi nejbezpečnější a nejvyspělejší na trhu,“ řekl Axel Andorff, člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za výzkum a vývoj. „Nový SEAT Ateca poskytuje řidiči i chodcům ještě intenzivnější pocit jistoty nabídkou vyspělých asistenčních systémů, od částečně automatizované jízdy až po podporu při vyjíždění z parkovacího místa, pokrývajících nejrůznější jízdní situace.“

Nový SEAT Ateca je bezesporu jedním z nejbezpečnějších vozidel ve svém segmentu, které nabízí řadu nových vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Nové kompaktní SUV dokáže ještě lépe vnímat své okolí a reagovat na překážky na vozovce. SEAT Ateca díky těmto technologiím rozpoznává okolní dění a nabízí optimalizovanou ochranu v jakékoli situaci.

Systémy, mezi něž patří přednárazový asistent (Pre-Crash Assist), prediktivní adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), asistent pro částečně automatizovanou jízdu (Travel Assist), asistent pro stav nouze (Emergency Assist), asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist) a asistent pro vyparkování (Exit Assist), vzájemně spolupracují, aby ochránily vozidlo i jeho posádku. Přednárazový asistent (Pre-Crash Assist) připraví vozidlo i cestující na nejhorší v případě bezprostředně hrozící kolize. Systémy vozidla přitom vzájemně spolupracují. Tato funkce přitáhne bezpečnostní pásy na sedadlech vpředu, uzavře okna dveří a střešní okno a aktivuje výstražná světla, aby minimalizovala důsledky nehody.Prediktivní adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control) zjišťuje polohu kompaktního SUV pomocí dat GPS z navigačního systému a na základě toho upravuje rychlost jízdy s ohledem na další průběh trasy – zatáčky, kruhové objezdy, křižovatky, úseky s omezením rychlosti a zastavěné oblasti. Adaptivní tempomat používá také přední kameru k rozpoznávání dopravních značek a v případě změny rychlostního limitu přizpůsobí rychlost jízdy vozidla.

Funkci částečně automatizované jízdy rozšiřuje technologie Travel Assist. Řidič ji aktivuje stisknutím tlačítka na volantu. Vyspělý systém využívá informace ze systémů ACC a Lane Assist k aktivnímu udržování vozidla uprostřed jízdního pruhu a přizpůsobování rychlosti jízdy dopravní situaci. Řidič může využívat funkci asistovaného řízení při rychlosti jízdy až 210 km/h.

Z důvodů bezpečnosti a dodržování legislativních požadavků musí řidič na systém neustále dohlížet, sledovat dopravní situaci a také držet volant alespoň jednou rukou. Pokud vozidlo detekuje, že řidič pustil volant na více než 15 sekund, aktivuje zvuková a vizuální upozornění, podpořená krátkým přibrzděním. Jestliže řidič ani pak nereaguje, zasáhne asistent pro stav nouze (Emergency Assist) a Ateca bezpečně zastaví.

Novou dimenzi asistence přináší řidičům nového modelu SEAT Ateca asistent pro vyparkování (Exit Assist). Vozidlo řidiče při opouštění parkovacího místa zvukově a vizuálně upozorňuje na přibližující se vozidla, cyklisty nebo chodce z obou stran a v případě potřeby automaticky zabrzdí.

SEAT Ateca bude vybaven také asistentem pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), který detekuje vozidla vzdálená až 70 metrů a upozorňuje na ně řidiče rozsvícením diody LED na vnějším zpětném zrcátku. Nová Ateca nabízí také technologii Trailer Assist pro zákazníky, kteří často jezdí s přívěsem. Tento systém podporuje řidiče při couvání nebo parkování s přívěsem. Precizní manévrování se soupravou usnadňuje obraz ze zadní kamery.

Trailer Assist je uživatelsky velmi přívětivý. Řidič musí jen zařadit zpětný chod, stisknout tlačítko parkovacího asistenta a ovládacím prvkem pro nastavování polohy vnějších zpětných zrcátek zvolit požadovaný směr jízdy soupravy s přívěsem a pak už jen ovládat pedály plynu a brzdy, resp. i řazení ve vozidlech s mechanickou převodovkou. Systém se postará o všechno ostatní.

Systémy modernizovaného modelu SEAT Ateca neslouží pouze bezpečnosti. Vyspělá technika tohoto kompaktního SUV zvyšuje také úroveň praktičnosti, komfortu a jídních vlastností. Řidič si může změnit charakter vozidla voličem jízdních režimů v závislosti na provozních podmínkách a vlastních preferencích. Varianty s pohonem předních kol nabízejí režimy Eco, Normal, Sport a Individual. Verze 4Drive k tomu přidávají další dva režimy – Offroad a Snow.

Prohlédnout vozy SEAT Ateca skladem >

Zdroj: Tisková zpráva SEAT