Premiéra nových modelů Kia Ceed, Optima a Rio GT Line v Ženevě

Premiéra nových modelů Kia Ceed, Optima a Rio GT Line v Ženevě

V ženevském autosalonu se představily nové modely Kia.

  • Světové premiéry zbrusu nového modelu Kia Ceed a Ceed Sportswagon
  • Facelift a modernizace technologií a hnacích ústrojí řady Optima
  • Sportovně pojaté Rio GT Line poprvé na veřejnosti

Praha, 6. března 2018 – Společnost Kia Motors dnes na mezinárodním ženevském autosalonu odhalila své nejnovější modely. Ve světové premiéře se představuje nová Kia Ceed a kombi Ceed Sportswagon, po boku modernizované řady Optima a nového modelu Rio GT Line.

Komentuje Michael Cole, COO společnosti Kia Motors Europe: „Všechny tyto modelové řady – Ceed, Optima a Rio – jsou pro udržitelný růst naší značky klíčové. Společně tvoří více než třetinu evropských modelů značky Kia, přičemž tyto nejnovější modely budou impulzem do další fáze našeho růstu v rámci plnění prodejního cíle pro rok 2018, kterým je nejméně půl milionu prodaných vozů.“

Nová Kia Ceed a kombi Ceed Sportswagon

Hatchback Ceed a kombi Ceed Sportswagon třetí generace jsou navrženy, vyvíjeny a vyráběny přímo v Evropě. Nová modelová řada Ceed, která se v prodeji objeví ještě letos jako pětidveřový hatchback a kombi s označením Sportswagon, posiluje zastoupení značky Kia v evropském segmentu kompaktních vozů za podpory nových pokrokových technologií, vyzrálého sportovního vzhledu, a ještě atraktivnějších jízdních vlastností.

Kia Ceed SW

Od spuštění produkce první generace modelu Kia cee’d v prosinci 2006 se na Slovensku vyrobilo přes 1,28 milionu těchto vozidel. Nové označení – cee’d se mění na Ceed – vyjadřuje upevnění pozice vozidla pro „Community of Europe, with European Design“ (pro evropskou veřejnost s evropským designem). Od roku 2012 vyrobila Kia přes 640 tisíc vozů druhé generace. Nový Ceed, reprezentující třetí generaci modelu, by měl přispět k dalšímu posílení prodejního podílu v rámci značky Kia na evropském trhu – z 15 % v roce 2017.

Nový Ceed je nižší a širší než předchůdce a chlubí se novým designem, který je markantní a moderní. Standardní LED diody pro denní svícení ve stylu ‘kostek ledu’ odkazují na vzhled předchozích modelů GT a GT-Line. Při bočním pohledu je kapota opticky prodloužena pomocí ostrých a rovných křivek, které vozu propůjčují vzpřímenější postoj. K lepší viditelnosti vozidla při pohledu zezadu a snadné rozpoznatelnosti modelu Ceed napomáhají nová LED světla denního svícení. Rovné křivky karoserie a nenápadný spoiler na víku kufru Ceedu evokují pocity stability. Tvar kombi Ceed Sportswagon umožnil nárůst objemu zavazadelníku na 600 litrů, což je více než u řady vozů kombi střední třídy. Ceed se zavazadlovým prostorem o objemu 395 litrů též patří mezi nejpraktičtější kompaktní hatchbacky.

Pro nový Ceed i Ceed Sportswagon bude k dispozici širší nabídka hnacích ústrojí, vyvinutých s ohledem na různorodé požadavky zákazníků. Zákazníci mohou volit ze tří zážehových motorů. K dispozici je oblíbený agregát Kia 1,0 litru T-GDi (Turbocharged Gasoline Direct injection – přeplňovaný motor s přímým vstřikováním benzínu) o výkonu 120 koní; nový motor 1,4 litru T-GDi o výkonu 140 koní; resp. atmosférická jednotka 1,4 litru MPi (vícebodové vstřikování paliva) o výkonu 100 koní.

Pro nový Ceed bude dále k dispozici zbrusu nový naftový motor Kia ‘U3’. Nová jednotka ‘U3’ 1,6 litru CRDi (zkr. Common-Rail Direct injection – rozvod paliva typu common rail, přímé vstřikování), navržená v souladu s přísnějšími emisními limity nejnovější normy Euro 6d TEMP, využívá aktivní systém selektivní katalytické redukce (katalyzátor SCR) k výraznému snížení objemu škodlivých emisí. Nová jednotka 1,6 litru ve dvou výkonových variantách (115 nebo 136 koní) nabídne točivý moment 280 Nm.

Díky systému Drive Mode Select pro přepínání jízdních režimů může majitel upravit reakce motoru a řízení prostřednictvím režimů Normal a Sport. Všechny motory je možné kombinovat se šestistupňovou manuální převodovkou; pro motory 1,4 litru T-GDi a 1,6 litru CRDi je k dispozici i sedmistupňová dvouspojková převodovka Kia.

Ceed nabízí nejmodernější systémy Kia na podporu řízení (ADAS), včetně nového systému rozpoznávání únavy řidiče (DAW), který monitoruje celou řadu vstupů od vozidla i řidiče, a pomáhá tak bojovat s nepozorností nebo únavou za volantem. Z dalších funkcí ADAS jmenujme asistent dálkových světel, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu a prediktivní varování před čelní srážkou s asistentem pro zamezení čelním kolizím.

Nový Ceed v pětidveřovém provedení se na evropských trzích objeví na konci druhého čtvrtletí 2018; kombi Sportswagon se začne prodávat v průběhu posledního letošního čtvrtletí. Obě provedení se budou tradičně nabízet s jedinečnou sedmiletou záruku Kia (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu.

Modernizovaná Optima: facelift exteriéru a interiéru, nové pohonné jednotky

Na mezinárodním ženevském autosalonu se ve světové premiéře představuje modernizovaná Optima po faceliftu s dvojicí nových pohonných jednotek. V roce 2017 se na evropských trzích prodával rekordní počet modelových variant s označením Optima, a prodeje tak vzrostly z 9 600 na 16 800 vozidel – k čemuž napomohlo uvedení nového kombi Sportswagon, plug-in hybridního provedení a verze GT.

Kia Optima 2018

Modernizovaný sedan Optima i kombi Sportswagon nabízí dvě nové varianty pohonu. Zbrusu nový vznětový motor Kia ‘U3’ 1,6 litru CRDi o výkonu 136 koní a točivém momentu 320 Nm nahrazuje dřívější jednotku 1,7 litru CRDi. K dispozici je i nový benzínový motor 1,6 litru T-GDI o výkonu 180 koní, posazený mezi atmosférickou jednotku 2,0 litru GDi o výkonu 163 k a přeplňovaný agregát 2,0 litru T-GDi o výkonu 245 k, určený pro variantu Optima GT. Nová pohonná jednotka je spojena se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou Kia.

Úpravy designu exteriéru zahrnují přepracované nárazníky, nové koncové svítilny typu LED a modifikovaný vzhled předních světlometů a mlhových světel. Tygří maska chladiče nyní používá povrchovou úpravu v lesklém chromu, přispívající k rafinovanému a cílevědomému vzhledu. Úpravy ve prospěch markantnějšího vzhledu se dotkly i vzhledu Optimy GT Line a sportovně zaměřené verze Optima GT. Součástí faceliftu jsou nová LED mlhová světla, nová provedení 18" kol z lehkých slitin, stejně tak jako subtilní leskle černé dekory na zpětných zrcátkách, prazích karoserie a v místě sání vzduchu. Provedení GT Line poznáme podle nové dvojice výfuků se zdvojenými koncovkami, zatímco Optima GT používá dvojici koncovek výfuku v chromu.

Optima se nabízí s nejmodernější verzí systému palubního infotainmentu Kia s dotykovým displejem o úhlopříčce 7,0 nebo 8,0", navigací a online službami Kia Connected Services s podporou od TomTom®. Systém nabízí připojení chytrých telefonů přes Apple CarPlay™ a Android Auto™.

V nabídce jsou i nejmodernější systémy na podporu řízení ADAS, umožňující vyhnout se nehodám, případně alespoň zmírnit jejich následky. Nová Optima přijíždí se stejným systémem rozpoznávání únavy řidiče (DAW), jakým disponuje nový Ceed, ale nabízí i další bezpečnostní prvky, jako např. asistent pro zamezení čelním kolizím (FCA), systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LKA), asistent dálkových světel (HBA) a full-LED světlomety s funkcí dynamického přisvěcování do zatáček.

Modernizovaný sedan a kombi Optima se v České republice začne prodávat ve 4. čtvrtletí 2018.

Nový model Rio GT Line ve sportovním duchu

Kia dnes poprvé představila i Rio GT Line, nejmodernější model Kia ve specifikaci GT Line. Stejně jako další modely Kia s označením GT Line se i Rio GT Line může pochlubit stylovým designem exteriéru. Vylepšení zahrnují tygří masku chladiče v kombinaci leskle černého odstínu a chromu, nový design 17" kol z lehkých slitin a mlhová světla ve tvaru kostek ledu, připomínají řešení z modelů cee’d GT a pro_cee’d GT. Exteriér dále zaujme dvojicí hliníkových koncovek výfuku, LED světly denního svícení, chromovým dekorem kolem oken, leskle černým střešním spoilerem a dekory prahů.

Nová Kia Rio 2018

Rio GT Line pohání lehký agregát Kia 1,0 litru T-GDi o výkonu 100 nebo 120 koní v kombinaci s manuální převodovkou. V průběhu 3. čtvrtletí 2018 bude k dispozici jednotka 1,0 litru T-GDi o výkonu 120 koní v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou; pro vozy ve specifikaci GT Line bude možné zvolit i benzínové jednotky 1,2 litru a 1,4 litru.

Velký „plovoucí“ dotykový displej o úhlopříčce 7,0" (výbava na přání) zahrnuje i funkci navigace; propojení se smartphony pak zajišťuje podpora systémů Apple CarPlay™ a Android Auto™. V nabídce je i zadní parkovací kamera a vyhřívání volantu i sedadel.

Nové Rio je nejbezpečnějším malým vozem (segment B), který kdy Kia vyráběla; podíl na tom má i karoserie z vysokopevnostní oceli AHSS a šest airbagů již ve standardu (čelní, přední boční a hlavové). Rio s pětihvězdičkovým ohodnocením v nárazových testech Euro NCAP (ve variantě vybavené volitelnými technologiemi ADAS) nabízí asistent pro zamezení čelním kolizím (FCA) s funkcí rozpoznávání chodců. Od 3. čtvrtletí 2018 bude možné objednávat i systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LKA). Rio GT-Line se nabízí i s novým systémem rozpoznávání únavy řidiče (DAW), který pomáhá bojovat s nepozorností a únavou při řízení.

Nové Rio, disponující jedním z nejprostornějších interiérů ve své třídě, rovněž nabízí zdvojenou podlahu zavazadlového prostoru s možností úpravy výšky, aby majitel mohl uložit menší předměty pod podlahu, a zabránit tak jejich rozkutálení nebo odcizení nenechavci. Zavazadelník nabízí objem 325 litrů (dle metodiky VDA).

Nové Rio GT-Line se v České republice začíná prodávat od března 2018.

Zdroj: tisková zpráva Kia

Prohlédnout skladové vozy Kia