První třídou do budoucnosti: Audi grandsphere concept

První třídou do budoucnosti: Audi grandsphere concept

Audi představí na IAA 2021 studii Audi grandsphere concept, soukromé proudové letadlo pro silnice.

Audi grandsphere concept – luxusní limuzína s elektrickým pohonem

 

  • Nový koncept interiéru: Volný prostor v první řadě
  • Automatizovaná jízda vytváří sféru inovativních zážitků

Audi představí na IAA 2021 studii Audi grandsphere concept, soukromé proudové letadlo pro silnice. Limuzína grandsphere s vnější délkou 5,35 metru kombinuje stejně jako let první třídou luxus soukromého cestování v nejvyšším komfortu s rozsáhlou nabídkou zážitků na palubě. Automatizovaná jízda úrovně 4 přitom zpřístupňuje novou dimenzi svobody. Interiér bez volantu, pedálů a ukazatelů se v tomto režimu promění v mimořádně prostornou zážitkovou sféru. A první řada sedadel se stane prvotřídním salonkem s maximem místa, volným výhledem a přístupem ke všem funkcím komplexního digitálního ekosystému, jehož je Audi grandsphere součástí.

Audi grandsphere zaujímá jako druhý ze tří koncepčních automobilů „Sphere“ značky se čtyřmi kruhy mimořádné postavení. Mnohé z technologií a designových prvků, použitých v této studii, se v průběhu několika let objeví v budoucích sériově vyráběných vozech Audi. Audi grandsphere concept ilustruje ambice značky být průkopníkem technologické transformace a zcela nových, komplexních nabídek pro mobilitu v segmentu prémiových automobilů.

Již v srpnu 2021 debutoval elektricky poháněný roadster Audi skysphere concept – pozoruhodná vize automobilu kategorie GT s funkcí automatizované jízdy, který se dokáže díky variabilnímu rozvoru proměnit ve sportovní vůz řízený řidičem. Oba koncepční automobily – a rovněž Audi urbansphere, třetí člen tria, který se představí v roce 2022 – spojuje odvození celkového konceptu od schopnosti automatizované jízdy úrovně 4. Audi pracuje na uvedení této technologie do sériové výroby ve druhé polovině tohoto desetiletí společně se společností CARIAD, softwarovým „think tankem“ koncernu Volkswagen.

S automatizovanou jízdou úrovně 4 přechází interiér od klasické přístrojové desky orientované na řidiče a sedadel pro cestující k velkorysému salonku, který vznikne po zasunutí volantu a pedálů. Pro všechny cestující se tím současně zpřístupní nové dimenze svobody. Audi grandsphere nejenže osvobozuje řidiče od povinnosti řídit, kdykoli je to možné, ale také nabízí všem cestujícím velmi rozmanitý výběr možností, jak tuto svobodu využít pro individuální zážitky. Cestující se podle vlastního přání mohou věnovat komunikaci, odpočinku nebo práci, případně se mohou stáhnout do své soukromé sféry. Audi grandsphere concept se promění z pouhého automobilu v „zážitkové zařízení“.

Možnosti využití automobilu rozšiřují také specifické služby Audi a další digitální služby. Jejich prostřednictvím má posádka přístup k rozmanitým službám souvisejícím s aktuální jízdou – může se jednat například o vytvoření působivé vyhlídkové trasy s nabídkou různých restaurací a hotelů. Cestující si mohou za jízdy rovněž vyřizovat každodenní povinosti. Automatizovaně jedoucí Audi grandsphere concept kromě toho poskytuje cestujícím informace z aktuálního cíle cesty a automaticky se postará o zaparkování a nabíjení.

Individuálně sestavená nabídka v oblasti informací a zábavy zahrnuje mimo jiné dokonalou integraci již používaných poskytovatelů hudby a videí do funkce palubního streamingu. V dalším kroku bude Audi sestavovat individualizované a exkluzivní nabídky – koncerty, kulturní akce nebo sportovní události s pozvánkou pro zákazníky. Audi grandsphere concept ilustruje ambici značky se čtyřmi kruhy definovat progresivní luxus budoucnosti. Pro Audi to znamená nabízet nové zážitky nejvyšší úrovně, které umožní digitalizace, ale také komplexní přístup k trvalé udržitelnosti s cílem dosáhnout v blízké budoucnosti neutrální bilance emisí CO2 v rámci celého dodavatelského řetězce.

Tři prvotřídní vozy pro budoucnost

Značka se čtyřmi kruhy ilustruje svou vizi progresivního luxusu třemi koncepčními vozy Audi skysphere, Audi grandsphere a Audi urbansphere. Audi přitom vytváří automobilové zážitky, které dalece přesahují trávení času uvnitř vozu při přepravě a dokonce i samotné zážitky z řízení. Novinkou je tvarové řešení, které chápe interiér a prostor pro cestující jako centrum a zážitky cestujících nepodřizuje technickým požadavkům. To se odráží ve variabilním uspořádání interiéru, z něhož mohou zmizet ovládací prvky, což umocní jeho rozlehlost. To vše je navíc spojeno s novými nabídkami služeb.

Designový proces – od interiéru k exteriéru

Slovo „Sphere“ v označení dává jasný signál, že centrem koncepčních vozů Audi skysphere, grandsphere a urbansphere je vždy interiér. Na nejvyšším místě v seznamu požadavků na vývoj této nové generace automobilů již není ani pohon, ani jízdní dynamika. Výchozím bodem je interiér, životní a zážitková sféra cestujících. Jejich požadavky a přání definují uspořádání prostoru a jednotlivé funkce. S tímto přehodnocením se mění i samotný designový proces. Na začátku všech diskuzí je pozornost zaměřena na interiér a jeho design. Teprve poté se navrhuje uspořádání karoserie, její tvarové řešení a proporce. Ve spojení s technologickými premisami je výsledkem automobil jako ucelené umělecké dílo.


Prostor, tvar, funkce – interiér

Dveře studie Audi grandsphere concept jsou zavěšeny vpředu a vzadu a otvírají se od sebe. Karoserie nemá střešní sloupky B. Před cestujícími se tak již při nastupování ukáže interiér v celé své rozhlehlosti. Studie Audi grandsphere však už předtím identifikovala své cestující prostřednictvím inovativní funkce rozpoznávání chůze, otevřela dveře a přivítala je individuální inscenací ukazatelů a ambientního světla. Vůz automaticky nastaví polohu sedadel pro řidiče a spolujezdce spolu s mnoha osobními komfortními funkcemi – například nastavení klimatizace a audiosystému. Informační a zábavní systém nabídne naposledy využívané služby, které jsou pro cestující dostupné i ve vozidle. Například pro spolujezdce, který dosud sledoval video na tabletu, se automaticky začne video přehrávat na zobrazovací ploše v interiéru studie Audi grandsphere. Naproti tomu na straně řidiče převezme projekční plocha automaticky zobrazování zpráv, které si řidič četl před nastupováním.

Linie ozdobného obložení a funkčních prvků v interéru mají výrazně horizontální uspořádání. Otevřený, rozlehlý interiér umocňuje dojem jedinečné nabídky místa a nepřítomnost volantu, pedálů a klasické přístrojové desky vytváří pocit otevřenosti a rozlehlosti. Tento pocit umocňují také velké prosklené plochy, daleko protažené čelní okno a průhledná střecha. To samé platí i pro specifickou geometrii bočních oken. Jejich horní polovina je výrazně klenutá, takže největší šířka je jen mírně nad úrovní očí. Značka Audi použila toto řešení poprvé v roce 2017 u svého futuristického koncepčního vozu AI:CON a nyní se blíží jeho realizace v sériové výrobě.

Radikální je přitom změna komfortní zóny. Zatímco v tradiční luxusní limuzíně sedí šéf vzadu, nyní se první třída nachází vpředu, v první řadě. Tato část interiéru totiž už nemusí sloužit primárně řízení vozidla a jeho ovládání. Před automatizovanou jízdou úrovně 4 zmizí volant i pedály a přední část interiéru se v celé své šíři promění v opravdový volný prostor s perfektním výhledem z velkých předních a bočních oken a maximálními možnostmi volného pohybu.

Interiér působí mimořádně rozlehlým dojmem, pokud jsou obě přední samostatná sedadla posunutá zcela dozadu. Audi grandsphere má uspořádání sedadel 2+2. Do zadní stěny je integrována čalouněná dvoumístná lavice pro příležitostné sezení. Její opěradla jsou protažena do stran. Obě přední křesla jsou koncipována pro prvotřídní komfort a prostor. Sedáky a opěradla obou sedadel s integrovanými bezpečnostními pásy jsou od sebe vizuálně oddělené. Boční polštáře opěradel jsou decentně natočeny, a poskytují tak tělu oporu v zatáčkách. Možné polohy sedadel jsou optimalizovány pro příslušné použití:

Ve vzpřímené poloze – na přání a mimo zóny umožňující automatizovanou jízdu úrovně 4 – lze Audi grandsphere ergonomicky dokonale ovládat. Díky sklonu opěradla 40 procent mohou cestující pohodlně využívat nabídku informačního a zábavního systému. Po sklopení opěradla do sklonu 60 stupňů vznikne perfektní poloha pro odpočinek. Horní část opěradla může být přitom sklopena o 15 stupňů dopředu. Do této části jsou integrovány jak výdechy filtrovaného a klimatizovaného – a na přání také parfémovaného – vzduchu, tak i reproduktory, které umožňují vytvořit – pro ostatní cestující neslyšitelnou – soukromou zvukovou zónu. Mezi předními sedadly se nachází kompaktní, chlazený palubní bar se dvěma sklenkami a krásnou lahví pro osvěžující nápoje. Bar je však normálně ukrytý pod kovovým krytem. I tento prvek výbavy je ukázkou prvotřídních ambicí studie Audi grandsphere concept.

Bez přístrojové desky a obrazovek: ukazatele a ovládání

Pohled do minimalisticky ztvárněného interiéru studie Audi grandsphere v přírodních barvách nabízí další překvapení. Před aktivací jízdních funkcí totiž nejsou vidět ani kruhové přístroje, ani černé displeje pro virtuální zobrazovací koncepty – jedná se o tolik citovaný digitální detox ve stoprocentní podobě.

Jejich místo zaujímají přehledně členěné zóny materiálů nejvyšší kvality. Dřevo a vlna, syntetické tkaniny a kov nalézají uplatnění u obložení stěn, čalounění sedadel a podlahových koberců. Vše je samozřejmě příjemné i na dotek. Mnohé z uvedených materiálů, například habrové dýhy, pocházejí z trvale udržitelného pěstování nebo jsou vyrobeny z recyklovaných surovin. Naproti tomu kůži Audi grandsphere nepoužívá – i to odpovídá progresivnímu chápání luxusu, jehož je trvalá udržitelnost neoddělitelnou součástí.

Dalším překvapením, když se vozidlo po jednoduchém poklepání prstu probudí k životu, jsou ukazatele, které se promítají na dřevěné plochy pod čelním oknem. V závislosti na provozním režimu – manuální řízení s volantem, či automatizovaná jízda úrovně 4 – zabírají celou šířku interiéru nebo jsou rozděleny do samostatných segmentů pro řidiče a spolujezdce vpředu. Všechny informace, které jsou za jízdy zapotřebí, jsou zobrazovány ve snadno čitelné podobě se velmi jemném rozlišení.

Alternativně lze – v režimu automatizované jízdy – používat projekční plochu také jako obrazovku pro širokoúhlé promítání informačních a zábavních obsahů, nebo jako displej pro videokonference. Pro rychlé přepínání obsahů – například z hudby na navigaci – je navíc pod projekční plochou integrována senzorová lišta, která ukazuje všechny funkce a aplikace, které jsou ve voze aktivní. Přitom se rozsvítí ikony pro příslušná menu.

Mimořádně inovativní ovládací prvek se nachází v blízkosti dveří na vnitřním obložení: MMI touchless response. Sedí-li řidič v aktivní poloze za volantem, zcela v přední části interiéru, může pomocí otočného prstence a tlačítek na tomto prvku hmatově vybírat různá funkční menu a kliknutím se pohybovat v příslušných úrovních. Je to jednoduché, intuitivní ovládání. Tohoto komfortního prvku se nemusí vzdávat, ani když si v režimu automatizované jízdy úrovně 4 skloní opěradlo sedadla daleko dozadu. Pak se totiž uplatní kombinace detekce pohledu a ovládání gesty. Senzor sledující oči rozpozná podle směru pohledu, kdy chce řidič použít ovládací jednotku. Pak musí cestující už jen udělat analogický pohyb rukou jako při hmatovém ovládání, aniž by se musel předklánět. Systém tak umožňuje stejně snadné ovládání i zcela bez doteku.

Pro všechny režimy ovládání – sledování zraku, ovládání gesty, hlasové ovládání, zadávání ručním písmem a dotykové ovládání – platí, že se Audi grandsphere concept přizpůsobuje příslušnému uživateli a naučí se jeho preference, jako například často používaná menu. Systém na základě toho dokáže smysluplně doplňovat nejen základní povely, ale také sám uživateli předkládá individuální návrhy.

Ovládací plochy jsou integrovány také do loketních opěrek ve dveřích. Vozidlo tak nabízí cestujícím vždy neviditelné dotykové plochy vizuálními poukazy na jejich polohu. Na levé i pravé straně jsou v loketních opěrkách ve dveřích uloženy brýle s virtuální realitou, které lze používat ve spojení s funkcemi informačního a zábavního systému – například pro systém s technologií holoride.

Dynamický monolit – vnější design

Vnější rozměry studie Audi grandsphere concept s délkou 5,35 metru, šířkou 2 metry a výškou 1,39 metru jednoznačně svědčí o tom, že je tato limuzína zástupcem automobilové vyšší třídy. Mimořádně dlouhý rozvor 3,19 metru zastiňuje i dlouhou verzi aktuálního modelu Audi A8. Ještě více ohromující je však vizuální dojem při prvním setkání. Audi grandsphere totiž vůbec nevypadá jako klasická limuzína, nýbrž jako atletické čtyřdveřové GT, jehož tvary pocházejí z aerodynamického tunelu. Design této studie se navíc kompletně zříká ozdobných prvků a zbytečných „kudrlinek“.

Přední část studie Audi grandsphere přitom důsledně vytváří ze specifického uspořádání elektrického pohonu typické proporce – kratký převis karoserie, nízká kapota a daleko dopředu protažené čelní okno, které tvoří přední hranici velkého interiéru. Přesto na rozdíl od mnoha elektromobilů nepůsobí vůbec futuristicky, ale naopak klade do popředí klasické ideály krásy. Horní okraj kapoty je jako horizontální linie protažen daleko do boků karoserie, a vyvolává tak pocit dlouhého motorového prostoru – typický znak vozů GT. V zadní části karoserie pokračuje tato linie ve stejné výšce nad podběhem zadního kola, a obepíná tak celou kabinu, čímž zvýrazňuje její velikost.

Druhá horizontální linie vychází ze spodního okraje kapoty a pod bočními okny rovněž obepíná celou kabinu. Plochy dveří přitom člení na horizontálně orientovanou ramenní oblast a níže položenou, konvexně tvarovanou vertikálu nad bočními prahy. Podběhy kol jsou ladné a přesto – jak je pro Audi typické – výrazně tvarované. Štíhlá záď za mohutným střešním sloupkem C cituje klasický aerodynamický design. A dynamickyse svažující oblouk střešní linie dává jasně najevo, že je grandsphere součástí tradice modelů Audi Sportback. Všechny linie a plochy se přitom organicky prolínají a tvoří monolitické těleso. Kola studie Audi grandsphere concept mají průměr ráfku 23 palců a citují ikonu 90. let – Audi Avus. Šest dvojitých paprsků současně signalizuje lehkou konstrukci a stabilitu. Tato kola připomínají funkční kola z motoristického sportu a tradici Bauhausu, z níž design značky vychází.

Viditelná technologie - osvětlení

Příď nabízí novou interpretaci charakteristické tváře vozů Audi s maskou chladiče Singleframe, která má tvar nízkého šestiúhelníku. Vnitřní plochy za transparentním krytem jsou za jízdy nepřímo osvětleny shora, čímž vzniká výrazný, plasticky strukturovaný vzhled.

Úzké světlomety jsou uloženy nad maskou chladiče Singleframe a vypadají jako zaostřené oči. Světlomety přitom citují logo značky se čtyřmi kruhy, protože vizuálně vytvářejí ze dvou kruhů zorničku, která je novým, nezaměnitelným digitálním světelným designem. V závislosti na funkci světel pro denní svícení nebo dynamických ukazatelů směru – a dopravní situaci – lze přizpůsobovat velikost světelných ploch, které svou nepřehlédnutelností přispívají k bezpečnosti silničního provozu. Stejné tvarové řešení se opakuje v zadních svítilnách, které jsou dalším výrazným znakem světelného designu Audi.

Pohon a nabíjení

Technická platforma studie Audi grandsphere – PPE (Premium Platform Electric) – je koncipována výhradně pro elektrický pohon napájený z akumulátorů, a maximálně tak využívá veškeré výhody této technologie. Centrálním prvkem PPE je akumulátorový modul mezi nápravami, který ve studii grandsphere concept pojme 120 kWh elektrické energie. Sada akumulátorů může být nízká a plochá, protože Audi využívá veškerý prostor pod podlahou vozidla mezi nápravami.

Ve spojení s velkými koly z toho vznikají nejen pro design dokonalé základní proporce. Mezi hlavní výhody patří dlouhý interiér s velkorysým prostorem pro nohy v obou řadách sedadel. Prostorový komfort v elektromobilech zvyšuje také nepřítomnost středového tunelu pro převodovku a spojovací hřídel.

Audi grandsphere se přesto nevzdává pohonu všech kol quattro, který je pro značku Audi zásadní. Koncepční vůz totiž disponuje jedním elektromotorem na přední i zadní nápravě. Jejich elektronickou koordinací v závislosti na potřebě je realizován pohon všech kol s dokonalou rovnováhou mezi jízdní dynamikou a hospodárností. Oba elektromotory studie Audi grandsphere concept nabízejí celkový nejvyšší výkon 530 kW a maximální točivý moment 960 N.m.

Rychlé nabíjení, dlouhý dojezd

Srdcem pohonu je 800V nabíjecí technika. Tato technologie, známá již z modelu Audi e-tron GT, umožňuje maximálně rychlé nabíjení akumulátorů na rychlonabíjecích stanicích s výkonem až 270 kW. Tato strategie umožňuje doby nabíjení, které se blízí klasické zastávce na čerpací stanici u automobilů poháněných spalovacím motorem. Pouhých deset minut postačuje k získání elektrické energie pro ujetí více než 300 kilometrů. Za méně než 25 minut lze stav nabití 120kWh sady akumulátorů zvýšit z 5 na 80 procent.

Studie Audi grandsphere concept je tak i díky svému dojezdu více než 750 km v závislosti na variantě pohonu a úrovni výkonu nekompromisně připravena na překonávání dlouhých vzdáleností. A z hlediska dojezdu a rychlosti nabíjení drží krok s automobily vybavenými spalovacím motorem. Jedná se tak o perfektní všestranný automobil pro každodenní provoz. Jak je pro elektromobily typické, ukazuje Audi grandsphere concept svými dynamickými kvalitami konkurentům se spalovacími motory dokonce zadní svítilny. Díky vysokému točivému momentu dostupnému již od první otáčky je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou sotva více než čtyř sekund. Nejvyšší rychlost je omezena s ohledem na dojezd.

Vzduchové odpružení a aktivní podvozek pro maximální komfort

Přední kola jsou zavěšena na pětiprvkové nápravě optimalizované speciálně pro elektromobily. Zadní náprava je víceprvková a stejně jako přední je vyrobena z hliníku. Řiditelná zadní kola zajišťují excelentní ovladatelnost navzdory dlouhému rozvoru. Luxusní cestovní limuzína Audi grandsphere concept používá vzduchové odpružení Audi air suspension – jednokomorové vzduchové odpružení s adaptivními tlumiči. V případě potřeby si může řidič dopřát zážitky z dynamické jízdy, za normálních provozních podmínek si užívá zaručený komfort nejvyšší úrovně s měkkým odpružením bez citelných pohybů karoserie.

Studie Audi grandsphere concept je totiž vybavena aktivním podvozkem. Tento technicky vyspělý systém dokáže elektromechanickou soustavou cíleně měnit během milisekund polohu jednotlivých kol jejich posouváním vzhůru nebo dolů. Díky tomu lze v každé situaci aktivně regulovat polohu karoserie, a tím výrazně potlačovat pohyby karoserie při zrychlování nebo brzdění. Díky přední kameře, která rozpoznává větší nerovnosti, probíhá regulace předvídavě. Systém ve svých predikcích zohledňuje také topografická data navigačního systému včetně poloměrů zatáček a sklonů stoupání i klesání.

Zdroj: Tisková zpráva Audi 

Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept
Audi grandsphere concept