Velká modernizace kompaktního SUV Volkswagen T-Cross

Volkswagen představuje nový T-Cross.

PRVNÍ POHLED NA NOVÝ T-CROSS

  • První fotografie a fakta o zdokonalené generaci, která bude uvedena na trh na začátku roku 2024
  • Kvalitnější materiály v interiéru, vnitřní design a technické prvky jsou reakcí na požadavky zákazníků
  • Na přání dodávaný asistenční systém „Travel Assist“ umožňuje částečně automatizovanou jízdu

Volkswagen zveřejňuje první fakta o novém modelu T-Cross včetně fotografií. Oblíbené kompaktní SUV bude zákazníkům dodáváno s vylepšeným designem, rozšířenou sériovou výbavou, novými technickými prvky a nově koncipovaným, velmi kvalitním interiérem. Zahájení předprodeje je naplánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2023. Za pouhé čtyři roky si T-Cross vydobyl přední místo mezi kompaktními SUV: tento všestranný Volkswagen si vybralo již zhruba 1,2 milionu lidí. Každý rok je vyrobeno v průměru 300 000 vozů. T-Cross, který je mimo Evropu nabízen také pod názvem Tacqua a Taigun, se tak řadí mezi aktuálně globálně nejúspěšnější modely značky Volkswagen.

Imelda Labbéová, členka představenstva společnosti Volkswagen odpovědná za prodej, marketing a poprodejní služby, k tomu říká: „Naslouchali jsme přáním našich zákazníků, a důsledně jsme rozšířili silné stránky modelu T-Cross. Vylepšený design spolu s novým informačním a zábavním systémem a kompletně kvalitnějším interiérem snese porovnání s vozy o stupeň vyššího segmentu. Naše kompaktní SUV navíc nabízí velkorysý prostor pro pětičlennou rodinu, velký počet odkládacích prostorů, hospodárné motory a vysokou úroveň bezpečnosti.“

Moderní vnější design a svěží barvy

Zvenku lze T-Cross okamžitě rozpoznat podle nově tvarované přední a zadní partie. Jejích nedílnou součástí jsou nové světlomety, světla pro denní svícení a zadní svítilny s LED technologií. Volkswagen navíc vyvinul zcela nové „světlomety IQ.LIGHT LED Matrix“, které budou pro model T-Cross nabízeny poprvé. Paletu barev obohatily tři nové, svěží odstíny: nemetalický lak „Grape Yellow“ (zářivá žlutá ve sportovním stylu), metalický lak „Clear Blue“ (příjemný, ušlechtilý světle modrý odstín) a metalický lak „Kings Red“ (čistá, zářivá červená).

Nová generace informačního a zábavního systému a velmi kvalitní interiér

Výrazným a ústředním prvkem v interiéru nového modelu T-Cross je do prostoru umístěn displej informačního a zábavního systému. Sériově dodávaný dotykový displej má úhlopříčku o rozměru rozměru 8". U navigace Discover Pro bude displej o rozměru 9,2“ za příplatek.

Všechny verze pětimístného čtyřdveřového modelu jsou navíc nově sériově vybaveny digitálním panelem sdružených přístrojů. Zcela nově navržena byla také přístrojová deska modelu T-Cross. Stejně jako ve větších modelech značky Volkswagen se přístrojová deska vyznačuje měkčenými povrchovými materiály výrazně vyšší kvality. To samé platí i pro výplně předních dveří ve verzích „Style“ a „R-Line“. T-Cross má v sériové výbavě manuální klimatizaci, na přání bude k dispozici automatická klimatizace („Air Care Climatronic“) s podsvícenými dotykovými posuvníky.

Promyšlený variabilní interiér umožňuje nyní bezproblémovou přepravu elektrokol

Interiér modelu T-Cross patří v segmentu kompaktních SUV od začátku mezi nejprostornější a nejvariabilnější. Boduje přitom zdokonaleným ovládáním, vyváženou nabídkou prostoru pro až pět osob, zadními sedadly podélně posuvnými v rozsahu 140 mm a maximálně variabilním zavazadlovým prostorem. Jsou-li všechna sedadla obsazena, nabízí T-Cross zavazadlový prostor o objemu 385 až 455 litrů, měřeno do výšky opěradel zadních sedadel. Po sklopení zadních sedadel (dělených v poměru 60:40) vznikne rovná ložná plocha a nad ní prostor pro zavazadla o objemu až 1281 litrů (do výšky opěradel předních sedadel). Od výbavové linie „Life“ se navíc sériově dodává sklopné opěradlo sedadla spolujezdce vpředu. Na ložné ploše o délce 2398 mm lze pak přepravit cokoli od surfového prkna až po padák pro paragliding.

Volkswagen u modelu T-Cross výrazně zvětšil také nejvyšší přípustné zatížení tažného zařízení z 55 na 75 kg. O 20 kg se tak zvýšila maximální hmotnost, která může seshora působit na tažné zařízení (výbava na přání). Nový T-Cross tak na jedné straně nabízí větší rezervy pro jízdu s těžkým přívěsem. Současně se zvětšila nejvyšší přípustná hmotnost jízdních kol, která si může posádka vzít na cestu s sebou na nosiči připevněném k tažnému zařízení – to je důležité především při přepravě elektrických jízdních kol.


„Travel Assist“3 nabízí výrazné zvýšení komfortu

T-Cross může být jako jeden z mála modelů této třídy na globálním trhu na přání vybaven asistenčním systémem „Travel Assist“, který zajišťuje asistované řízení vozidla v podélném i příčném směru. V závislosti na vpředu jedoucích vozidlech a nejvyšší povolené rychlosti dokáže T-Cross upravovat rychlost jízdy automatickým zrychlováním3 a zpomalováním3. „Travel Assist“ přitom dokáže, v rámci systémových limitů3, zohledňovat při své funkci také omezení rychlosti jízdy, zatáčky a kruhové objezdy. Volkswagen je současně udržován ve svém jízdním pruhu systémem „Lane Assist“. Je-li nový T-Cross vybaven převodovkou DSG, může automaticky absolvovat také jízdu v dopravní koloně s častými rozjezdy a zastaveními.

LED světlomety a zadní LED plus svítilny a „Digital Cockpit“ v sériové výbavě

Již základní verze „T-Cross“ má výrazně rozšířenou sériovou výbavu, která zahrnuje mimo jiné nové LED světlomety (nahrazují halogenové), nové zadní LED svítilny, multifunkční kameru, rozpoznávání dopravních značek, „Digital Cockpit“ a nový displej informačního a zábavního systému, který ve všech verzích vyčnívá do prostoru nad přístrojovou deskou. O stupeň výš stojí verze „Life“, mimo jiné s novými 16“ koly z lehké slitiny a multifunkčním koženým volantem. Jako vrcholné verze jsou k dispozici výbavové linie „Style“ (elegantnější styl) a „R-Line“ (se sportovními prvky). Nový model T-Cross je poháněn osvědčenými, hospodárnými motory TSI společnosti Volkswagen.


Dostupnost nového modelu T-Cross

Zahájení předprodeje a spuštění on-line konfigurátoru je plánováno na čtvrté čtvrtletí 2023. Uvedení na trh u prodejců proběhne v prvním čtvrtletí 2024. Navzdory rozsáhlému zvýšení kvality a rozšíření výbavy bude i nový T-Cross nabízen za velmi atraktivní základní cenu.

Nabídka vozů Volkswagen >

Zdroj: Porsche Česká republika s.r.o.