Zbrusu nový sportovní fastback Kia Stinger přepisuje tradice značky

Nová Kia Stinger ztělesňuje ducha vozidel kategorie Gran Turismo.

Společnost Kia Motors America se stala středem zájmu na mezinárodním autosalonu NAIAS, kde zpravidla dominují premiéry amerických automobilek – Kia představila ve světové premiéře svůj zbrusu nový model Kia Stinger. Pětimístný sportovní sedan se splývavou zádí typu fastback zamíchá kartami v kategorii, ve které v současnosti dominují evropské automobilky. Stinger ubezpečuje, že bude nejvýkonnějším sériově vyráběným vozem v historii značky, opírajícím se o špičkové kvality a spolehlivost automobilky Kia. Stinger nabídne několik kombinací motorů, uspořádání pohonu a luxusních výbav. 

„Stinger je ve srovnání s minulými modely Kia skutečným automobilovým snem. A právě dnes zde v Detroitu se tento sen stává skutečností, a to díky několikaletému zasazení a tvrdé práci skupiny nadšených návrhářů, konstruktérů a manažerů z celého světa,“ komentoval Orth Hedrick, viceprezident pro produktové plánování ze společnosti Kia Motors America. „Po vzniku koncepčního modelu GT následovaly roky ladění a cizelování na proslulém okruhu Nürburgring. Jako posedlí jsme věnovali pozornost i těm nejdrobnějším detailům, a výsledek je tak prostě senzační.“

Návrh ve Frankfurtu, vývoj na okruhu Nürburgring

Zbrusu nová Kia Stinger je bez pochybností přímým následníkem konceptu, který jí stál vzorem. Nad designovým ztvárněním měl dohled přímo vedoucí návrhář Kia Motors Peter Schreyer a jeho tým talentovaných designérů ve Frankfurtu. O vyladění jízdních vlastností a handlingu se postaral Albert Biermann, šéf testování vozidel a vývoje nejvýkonnějších modelů automobilky Kia, společně s týmem konstruktérů v Koreji a na náročném závodním okruhu Nürburgring.

 

DESIGN

Stinger dává svým atletickým postojem najevo svoji sebedůvěru, od elegantního zastřižení přední partie přes štíhlé boky až po svalnaté zadní podběhy. Na celkovém vnějším ztvárnění jsou klíčové proporce poukazující na pohon zadních kol; dlouhá kapota a krátký přední převis karoserie, dlouhý rozvor zprostředkující prostornou kabinu a velký zadní převis karoserie s markantními rameny blatníků. Stinger svým postojem a optickým vyvážením vyznává elegantní atmosféru a sportovní charakter, spíše než horkokrevnou agresivitu.

Křivky v zadní části vozu společně se splývavou zádí karoserie fastback opticky zdůrazňují široký rozchod předních i zadních kol v kombinaci se zapuštěnými plochami kolem dveří. K příkladné aerodynamice napomáhají další čistě funkční prvky exteriéru – vzduchové clony na přídi, boční žábry u podběhů kol, hladká spodní část karoserie nebo integrovaný zadní difuzor. Do lisovaného dílu na zádi vozu jsou začleněny čtyři oválné koncovky výfuku. Charakteristická maska Kia ve stylu tygřího nosu hrdě ční mezi komplikovanými LED světlomety.

Pracoviště řidiče zahrnuje přístrojovou desku smělých tvarů s důrazem na horizontální rovinu. Středový panel je intuitivně rozdělen na dvě oddělené zóny: ovládání systému palubního infotainmentu je elegantně posazeno bezprostředně pod velký barevný dotykový displej, zatímco ovládací prvky klimatizace a ventilace jsou umístěny o něco níže. Přímo před řidičem je volant se silným věncem obšitým kůží a samostatná kaplička přístrojů obsahující analogové i digitální ukazatele. Velké kruhové přístroje jsou lemovány kovovými kroužky; zajímavým akcentem jsou rozmáchlé červené ručičky. Barevný TFT displej mezi kruhovými ukazateli zprostředkuje údaje důležité pro sportovní jízdu, např. síly příčného zrychlení v zatáčkách, časy na okruh nebo teplotu motorového oleje, společně s doplňkovými informacemi, jako jsou údaje palubního počítače, nastavení řidiče, pokyny navigace nebo diagnostika vozu. Vpředu i vzadu zaujmou kruhové výdechy ventilace s drátěným výpletem, inspirované leteckým průmyslem; celou kabinu zkrášlují i vkusné dekory vyvedené v saténově matném chromu. Výsledná kombinace v kabině evokuje atmosféru ryze privátního prostoru. Dlouhý rozvor náprav umožňuje nabídnout velkorysý prostor pro nohy vpředu i vzadu, zatímco nízká úroveň sedáků poskytuje více než dostatečnou vertikální prostornost v obou řadách sedadel.

 

 

PODVOZEK

Konstruktéři nadefinovali model Stinger určením klíčových výrobních bodů surové karoserie a zároveň pečlivě zmapovali konkurenční modely na trhu. Rozvor Stingeru o délce 290,6 cm přesahuje srovnatelnou hodnotu modelů Audi A4, Infiniti Q50, Lexus IS, BMW 4 Gran Coupe, a dokonce i vozů Lexus GS a Mercedes CLSi. Stinger je současně celkově delší (483,1 cm) a širší (186,9 cm) než rivalové v tomto segmentu, což umožnilo nabídnout velkorysý vnitřní prostor. Zavazadlový prostor Stingeru je rovněž větší než u řady konkurentů této třídy, a nabízí tak dostatek místa pro velké kufry či golfovou výstroj, včetně možnosti elektrického ovládání víka zavazadelníku a funkce Smart Trunk.

Podvozek Stingeru je z 55 procent vyroben z pokrokové vysokopevnostní oceli, která tvoří mimořádně tuhý základ pro další práci specialistů na jízdní vlastnosti a handling. Zmíněná tuhost rovněž přispívá k nižší hladině hluku, vibrací a chvění, tedy i k tichému prostředí v kabině. Poprvé u značky Kia může řidič upravovat účinek tlumičů a vlastnosti handlingu prostřednictvím elektronicky nastavitelného systému odpružení DSDC (Dynamic Stability Damping Control). Stinger vždy předvídatelně reaguje na pokyny řidiče. V závislosti na stavu vozovky a stylu jízdy je navíc možné Stinger přenastavit tak, aby vykazoval agilnější reakce v zatáčkách, kdy systém sníží tuhost předních tlumičů a současně zvýší tuhost zadních. Naopak k vyšší stabilitě jízdy za vysokých cestovních rychlostí napomáhá, když systém zvýší tuhost předních tlumičů a sníží tuhost zadních. Systém se nastavuje prostřednictvím pětice jízdních režimů (další premiéra u značky Kia): Personal (osobní nastavení), Eco (nízká spotřeba), Sport, Comfort (pohodlí) a Smart (inteligentní).

 

HNACÍ ÚSTROJÍ

Má-li podvozek symbolizovat pomyslnou kostru gran turisma, pak pohonné jednotky bezpochyby představují jeho srdce. V nabídce jsou dva přeplňované motory, podélně umístěné a posazené o něco více vzadu pod dlouhou kapotou plastických tvarů. Obě pohonné jednotky jsou doposud ve stádiu vývoje, nicméně základní přeplňovaný čtyřválec 2,0 litru Theta II by měl dosahovat maxima výkonu 255 koní při cca 6200 ot/min. Nejvyšší točivý moment 353 Nm je k dispozici v pásmu 1400 až 4000 ot/min. Ještě vyšší výkonový potenciál nabídne na přání dodávaný vidlicový šestiválec 3,3 litru Lambda II s dvojitým přeplňováním, jenž by měl produkovat 365 koní při cca 6000 ot/min a dosahovat maxima točivého momentu 510 Nm v pásmu od 1300 do 4500 ot/min. S jednotkou V6 twin-turbo chce Kia dosáhnout akcelerace z 0 na 100 km za 5,1 sekundy, resp. maximální rychlosti jízdy 269 km/h. 
Stinger používá druhou generaci osmistupňové automatické převodovky v kombinaci s pohonem zadních kol. Převodové ústrojí z vlastního vývoje, (poprvé se objevilo v luxusním sedanu K900), odmění řidiče bleskovým řazením a optimální spotřebou paliva. Převodové ústrojí poprvé v rámci značky Kia používá měnič točivého momentu typu CPA (Centrifugal Pendulum Absorber), tedy konstrukci vídanou spíše v leteckém průmyslu nebo u závodních automobilů. Použitá konstrukce pomáhá účinně redukovat torzní vibrace v rámci celého hnacího ústrojí. Řidič může ponechat řazení výhradně na samotné převodovce, nebo volit převodové stupně sám pomocí páček pod volantem.

 

 

MODERNÍ TECHNOLOGIE, FUNKČNOST, PRAKTIČNOST

Nabídka luxusních prvků výbavy a neočekávaných vlastností je tradiční součástí genetické výbavy vozů Kia; na tuto tradici navazuje i Stinger. K umocnění požitku z jízdy přispívá několik hladce spolupracujících vyspělých systémů na podporu řízení. 
S nepozorností a únavou řidiče pomáhá bojovat nový systém sledování únavy řidiče, který automobilka nabízí vůbec poprvé. Tento funkční prvek výbavy monitoruje celou řadu vstupů od vozidla i řidiče, a pokud zaznamená, že výrazně poklesla míra pozornosti řidiče, rozezní varovný tón a současně na panelu se sdruženými přístroji zobrazí upozornění, že je čas udělat si přestávku v řízení.

Stejný význam jako požitek z dynamické jízdy mohou mít služby konektivity, funkce palubní zábavy a zobrazování údajů o vozidle; Stinger proto nabízí i nejmodernější systémy palubního infotainmentu. Prostřednictvím výškově nastavitelného barevného displeje HUD s projekcí na čelní sklo může řidič sledovat klíčové jízdní údaje, jako např. rychlost, pokyny navigace, nastavení audio systému a tempomatu nebo informace systému pro sledování mrtvých úhlů. Součástí středového panelu je bezdrátová dobíjecí základna pro smartphony a standardní funkcí je i hands-free telefonování prostřednictvím Bluetooth®. Celá řada dílčích systémů vozidla je dostupná pomocí ovládacích prvků na volantu.

Schopnost pohodlně překonávat dlouhé vzdálenosti je klíčovým znakem každého správného gran turisma, a tak nepřekvapuje, že v nabídce najdeme trojici výkonných audio systémů, díky nimž se z kabiny stává dynamická koncertní hala, za jejímiž okny ubíhá kilometr za kilometrem. Základní audio soustava ve spojení s pohonem 2,0 litru zahrnuje šestici reproduktorů a 7" dotykový displej s hmatovou zpětnou vazbou, stejně tak jako nejmodernější verzi oceňovaného systému telematických služeb Kia UVO. Základní audio soustava u vozů s dvojitě přeplňovaným agregátem 3,3 litru již zahrnuje 9 reproduktorů a externí zesilovač. 

Zdroj: Tisková zpráva Kia Motors Czech Republic